Nodira Qodirova o‘limi bo‘yicha Turkiya elchisi izoh berdi
Bugun, 8-noyabr kuni Tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Dilshod Ahatov Turkiya elchisi Er Mehmet Surayya bilan uchrashgan.
Uchrashuvda joriy yil 23-sentyabr kuni Anqara shahrida O‘zbekiston fuqarosi Nodira Qodirovaning o‘limi bilan bog‘liq vaziyatga muhokama qilingan.
Elchi O‘zbekiston fuqarosi vafotiga olib kelgan fojiali voqea munosabati bilan samimiy hamdardlik bildirgan. Elchi hozirgi paytda Turkiyaning tegishli idoralari har tomonlama va sinchkovlik bilan tergov o‘tkazayotganini, ushbu ishga doir barcha holatlar o‘rganilayotganini aytgan.
Elchi tergov obyektiv olib borilishi, O‘zbekiston tomoni esa tezkor va muntazam tarzda tergovning borishi va natijalari to‘g‘risida xabardor qilinishini ma’lum qilgan.
Eslatib o‘tamiz, Turkiyaning adolat va taraqqiyot partiyasi deputati Shirin Unalning uyida 1 yildan beri ishlab kelayotgan 23 yoshli o‘zbekistonlik Nodira Qodirova o‘z joniga qasd qilgandi.
Nodira Qodirovaning dugonasi telefon orqali marhuma bilan so‘nggi suhbatida nima haqida gaplashganini so‘zlab, turkiyalik deputat o‘zbekistonlik qizga tajovuz qilganini aytgandi.

Посла Турции пригласили в МИД по делу о гибели Нодиры Кодировой
8 ноября заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Дилшод Ахатов пригласил Чрезвычайного и Полномочного Посла Турецкой Республики Эра Мехмета Сураййа для разъяснения ситуации, связанной со смертью 23 сентября текущего года в городе Анкаре гражданки Узбекистана Нодиры Кодировой. Об этом сообщает пресс-служба МИД Узбекистана.
Посол выразил искреннее сожаление в связи трагическим инцидентом, приведшим к гибели узбекской гражданки, и отметил, что в настоящее время соответствующие органы власти Турции всесторонне и тщательно ведут следствие, изучают все обстоятельства по данному делу.
Также он заверил, что следствие проводится объективно, о его ходе и итогах узбекская сторона будет оперативно и регулярно информирована.
Напомним, 23-летняя Нодира Кодирова совершила суицид в доме депутата правящей партии справедливости и развития Ширина Унала, в доме которого работала около года.