O‘zbekiston Afg‘onistondagi dahshatli zilzila yuzasidan bayonot berdi
Afg‘onistonning Paktika va Xost provinsiyalarida ro‘y bergan zilziza oqibatida ko‘plab insonlarning qurbon bo‘lgani va jarohatlangani, shuningdek, jiddiy vayrongarchiliklar kelib chiqqani haqidagi xabarlar O‘zbekistonda chuqur qayg‘u bilan qabul qilindi.
Ushbu hodisada mingga yaqin kishi halok bo‘lgani xabar berildi.
O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi vaziyat yuzasidan bayonot berdi.
«Halok bo‘lganlarning oilalariga chin dildan hamdardlik bildirib, jarohatlanganlarning tezroq sog‘ayib ketishini tilaymiz.
O‘zbekiston hukumati tabiiy ofatning fojiali oqibatlarini imkon qadar tez bartaraf etishda birodar Afg‘onistoniston xalqiga har tomonlama yordam ko‘rsatishga tayyor», deyiladi TIV xabarida.

Узбекистан готов помочь Афганистану в преодолении трагических последствий землетрясения – МИД
В Узбекистане с глубоким прискорбием восприняли сообщение о многочисленных человеческих жертвах и пострадавших, а также значительных разрушениях в результате землетрясения в афганских провинциях Пактика и Хост. Об этом говорится в заявлении министерства иностранных дел Узбекистана.
«Выражаем искренние соболезнования семьям погибших и пожелания скорейшего выздоровления всем пострадавшим», - говорится в заявлении.
Отмечается, что правительство Узбекистана готово оказать посильную помощь братскому народу Афганистана в скорейшем преодолении трагических последствий стихийного бедствия.