«O‘zbekiston temir yo‘llari» afg‘on temiryo‘lchilari iddaolariga javob qaytardi
Xabar.uz bir muddat oldin Afg‘oniston tomonining «O‘zbekiston temir yo‘llari» AJni kelishilgan shartnomalarni bajarmayotganlikda ayblab chiqqani haqida xabar bergan edi.
«O‘zbekiston temir yo‘llari» Tolibon hukumati temiryo‘lchilarining ushbu iddaolariga javoban ayrim izohlarni bermoqda.
O‘zbekiston tomoniga ko‘ra, 2022-yil dekabr oyida Afg‘onistonning maxsus komissiyasi bilan ko‘rib chiqilib, kelishilgan «Sogdiana trans» sho‘ba korxonasi va Afg‘oniston temir yo‘llari o‘rtasidagi yangi shartnoma shartlarini Afg‘oniston temir yo‘llari boshqarmasi rahbari tomonidan yangitdan sharhlanishi va bunda ommaviy axborot vositalarida O‘zbekiston tomonini ayblashga harakat qilayotgani hamda kelishilgan xizmat qiymatlarini boshqacha talqin qilib o‘zini oqlash uchun foydalanayotgani tushunarsiz vaziyatni yuzaga keltirmoqda.
Shuningdek, Afg‘oniston tomonidan Hayraton stansiyasida amalga oshirishi lozim bo‘lgan texnik ishlarini, o‘zlari tomonidan belgilangan muddatlarda amalga oshira olmagani to‘g‘risida hech qanday tushuntirish berilmayapti.
Ya’ni, Hayraton stansiyasiga yetkazib berilgan vagonlarni bo‘shatish va qaytarish ishlarini tashkil etish uchun Afg‘oniston temir yo‘l boshqarmasi Qozog‘istonning «Mansor Fateh» kompaniyasi bilan shartnoma imzolagan bo‘lsa-da, ushbu tashkilot 31-yanvarga qadar Hayraton stansiyasida kelishilgan muddatda ishlarni tashkillashtirishga ulgurmagan.
«Bundan tashqari «Sogdiana trans» sho‘ba korxonasi tomonidan tadbirkorlar bilan uchrashuvlar o‘tkazilib, ularni qo‘llab quvvatlash maqsadida vaqtinchalik avtomobil transporti orqali yuklar tashuvini tashkillashtirishda yordam berishiga qaramay, qo‘shni davlat tomoni tadbirkorlarga yuklarni avtomobil transporti orqali tashimaslik to‘g‘risida tavsiya berayotgani haqida ma’lumotlar kelmoqda», – deyiladi kompaniya izohida.
«O‘zbekiston temir yo‘llari», shu bilan birga, Afg‘oniston temir yo‘l boshqarmasi rahbariyatining iltimosiga ko‘ra keyingi hafta boshida Termiz shahrida Afg‘onistonga temir yo‘l orqali yuklarni tashishni tashkil etish, Hayraton stansiyasiga yetkazib berish va olib chiqishni tashkil etish bo‘yicha «Sogdiana trans» sho‘ba korxonasi va Afg‘oniston temir yo‘l boshqarmasi o‘rtasida yangi shartnoma imzolanishi rejalashtirilayotganini ma’lum qildi.
Shartnoma imzolangan kundan boshlab esa G‘alaba – Hayraton temir yo‘li ochilishi ta’kidlangan.
Eslatib o‘tamiz, joriy yil 1-fevral kuni O‘zbekiston tomoni Afg‘oniston temir yo‘l boshqarmasi kelishilgan chora-tadbirlarni o‘z vaqtida amalga oshira olmayotgani sababli temir yo‘l qatnovi vaqtincha to‘xtatilganini ma’lum qilgan edi.

В «Узбекистон темир йуллари» рассказали причину приостановки железнодорожных перевозок в Афганистан
Напомним, что с 1 февраля железнодорожные перевозки из Узбекистана в Афганистан были приостановлены.
26-30 декабря 2022 года в Термезе между представителями Узбекистана и Афганистана прошла встреча, в ходе которого ДП «Согдиана Транс» и управление железных дорог Афганистана взаимно согласовали перечень работ, подлежащих к выполнению, а также стоимость услуг, на основании которых договорились подписать новый контракт до 27 января текущего года и подписали соответствующий протокол.
«В связи с тем, что управление железных дорог Афганистана не успевают в срок реализовать согласованные меры, объявляется, что железнодорожные перевозки в Афганистан будут приостановлены с 1 февраля», – рассказали тогда в пресс-службе компании.
При этом в социальных сетях и в СМИ распространяется различная информация. В компании «Узбекистон темир йуллари» решили уточнить, почему железнодорожные перевозки в Афганистан были приостановлены.
Отмечается, что афганские власти не дали никакого объяснения о том, почему соответствующие ведомства не смогли выполнить технические работы на станции «Хайратон» в установленные им сроки.
Там напомнили, что ранее была распространена информация о том, что управление железных дорог Афганистана подписало договор с компанией Mansor Fateh по организацию выгрузки и возврата вагонов, доставленных на станцию «Хайратон».
«К сожалению, эта организация не успела организовать работу на станции «Хайратон» в оговоренный срок – до 31 января», – говорится в сообщении «Узбекистон темир йуллари».
Стало также известно, что несмотря на то, что ДП «Согдиана транс» проводит встречи с предпринимателями и помогает им организовать перевозку грузов временным автотранспортом, представители афганской стороны советуют предпринимателям не перевозить грузы автомобильным транспортом.
В то же время, по просьбе руководства управления железных дорог Афганистана, в начале следующей недели в Термезе планируется подписание нового контракта между Республикой Узбекистан и администрацией управления железных дорог Афганистана по организации перевозки грузов железнодорожным транспортом в Афганистан, доставки и вывоза вагонов в станции «Хайратон».
После подписания договора представители компании «Узбекистон темир йуллари» проинформируют об открытии железной дороги «Галаба-Хайратон».