Ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Mo‘g‘uliston Prezidenti Uxnaagiyn Xurelsux o‘tkazilgan muzokaralar natijalariga doir fikrlarini bayon qildilar.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqining boshida do‘st Mo‘g‘uliston xalqini yaqinlashib kelayotgan milliy bayram - Xalq inqilobi kuni bilan samimiy muborakbod etdi.
- Mo‘g‘ulistonlik do‘stlarimizning ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni amalga oshirishdagi e’tiborga loyiq muvaffaqiyatlari va yutuqlaridan chin dildan xursandmiz, sizning tinchliksevar tashqi siyosatingizni to‘la qo‘llab-quvvatlaymiz, - dedi mamlakatimiz yetakchisi.
Bugungi kunda Mo‘g‘uliston iqtisodiyoti barqaror yuqori o‘sish sur’atlarini ko‘rsatayotgani ta’kidlandi. Mamlakatda sanoat tarmoqlari, qishloq xo‘jaligi, infratuzilma modernizatsiya qilinmoqda. Qoraqurum shahrini keng ko‘lamli rekonstruksiya qilish ishlari boshlangan. Izchil, pragmatik va faol siyosat tufayli mamlakatning xalqaro nufuzi oshmoqda.
O‘zbekiston Prezidentining Mo‘g‘ulistonga ilk tashrifi ikki mamlakat o‘rtasidagi do‘stlik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlari rivojida tarixiy voqea bo‘lgani alohida qayd etildi.
Davlatimiz rahbari tashrifning asosiy natijalaridan biri sifatida O‘zbekiston-Mo‘g‘uliston hamkorligida yangi bosqichni boshlab beradigan muhim hujjat - Keng qamrovli sheriklik to‘g‘risidagi qo‘shma deklaratsiya imzolanganini ta’kidladi.
Muzokaralar davomida amaliy hamkorlikning barcha asosiy masalalari va istiqbolli yo‘nalishlari atroflicha ko‘rib chiqilgani, kelajakka mo‘ljallangan aniq vazifa va rejalar belgilab olingani aytildi.
2024 yilda Toshkentda bo‘lib o‘tgan sammitdan so‘ng barcha yo‘nalishlarda aloqalar faollashgani qayd etildi. Joriy yil fevral oyida Hukumatlararo komissiyaning birinchi yig‘ilishi samarali o‘tkazildi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Shanxay hamkorlik tashkiloti va boshqa ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasida yaqin hamkorlik va o‘zaro qo‘llab-quvvatlashni davom ettirishga kelishib olindi.
O‘zbekiston Prezidentining so‘zlariga ko‘ra, muzokaralarda asosiy e’tibor iqtisodiy hamkorlikka qaratildi. Yaqin yillarda tovar ayirboshlash hajmini, eng avvalo, xaridorgir mahsulotlar nomenklaturasi va hajmini kengaytirish orqali bir necha barobar oshirish vazifalari belgilandi. Ulan-Batorda ko‘rgazma zaliga ega bo‘lgan O‘zbekiston savdo uyi ochilishi bu ishlar uchun amaliy asos bo‘lishi ta’kidlandi.
Tashrif arafasida O‘zbekiston va Mo‘g‘uliston tadbirkorlarining biznes forumi va uchrashuvlari muvaffaqiyatli o‘tkazilgani, yangi shartnoma va bitimlar imzolangani mamnuniyat bilan qayd etildi. Davlat rahbarlari bundan buyon ham tadbirkorlik uchun barcha sharoitlarni yaratish va ularning ishbilarmonlik tashabbuslarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga kelishib oldilar.
Shu munosabat bilan imtiyozli savdo va investitsiyalarni o‘zaro himoya qilish to‘g‘risidagi bitimlarni eng qisqa muddatlarda qabul qilishga kelishildi.
Bundan tashqari, muzokaralar chog‘ida ikki mamlakat iqtisodiyotlari bir-birini samarali to‘ldirishi mumkin bo‘lgan tarmoqlarda sanoat kooperatsiyasining aniq yo‘nalishlari belgilab olindi.
Jumladan, mineral resurslarni qazib olish va qayta ishlash, qishloq xo‘jaligi, chorvachilik, yengil sanoatda hamkorlik, jumladan, jun, terini chuqur qayta ishlash va ko‘plab boshqa yo‘nalishlarda loyihalarni amalga oshirish nazarda tutilmoqda.
Dengizga chiqish imkoniyati bo‘lmagan mamlakatlar sifatida ekspertlarni keng jalb qilgan holda samarali transport yo‘nalishlarini birgalikda rivojlantirishga kelishib olindi. Joriy yilning kuzidan poytaxtlar o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlar yo‘lga qo‘yilishi qayd etildi.
Madaniyat, ta’lim va turizm sohalarida faol almashinuvlarni davom ettirishga kelishildi. Shu kunlarda Ulan-Batorda O‘zbekiston madaniyati kunlari, ikki mamlakat sayyohlik tashkilotlarining uchrashuvlari o‘tkazilmoqda.
Tomonlar muntazam ravishda o‘zaro konsertlar, ko‘rgazmalar, kino namoyishlari uyushtirish, festivallarda ishtirok etishga kelishib oldilar.
Shuningdek, davlatimiz rahbari ajratilayotgan kvotalar doirasida mo‘g‘ulistonlik yoshlarning O‘zbekistondagi yetakchi oliy ta’lim muassasalarida ta’lim olishini qayta yo‘lga qo‘yishga tayyorligini bildirdi.
Erishilgan kelishuvlar va imzolangan bitimlarni o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirish uchun ikki mamlakat hukumatlari tomonidan keng qamrovli "yo‘l xaritasi" qabul qilinishi ta’kidlandi.
So‘zining yakunida davlatimiz rahbari Mo‘g‘uliston Prezidentini rasmiy tashrif bilan O‘zbekistonga kelishga taklif etganini ma’lum qildi.

В начале своего выступления глава нашего государства искренне поздравил дружественный монгольский народ с наступающим национальным праздником – Днем Народной революции.
«Мы искренне радуемся впечатляющим успехам и достижениям наших монгольских друзей в проведении социально-экономических реформ, полностью поддерживаем вашу миролюбивую внешнюю политику», – отметил лидер нашей страны.
Подчеркнуто, что сегодня Монголия показывает устойчиво высокие темпы роста экономики. В стране модернизируются отрасли промышленности, аграрный сектор, инфраструктура. Начата масштабная реконструкция города Хархорина. Благодаря последовательной, прагматичной и проактивной политике повышается международный авторитет страны.
Особо отмечено, что первый визит Президента Узбекистана в Монголию стал историческим событием в развитии отношений дружбы и многопланового сотрудничества двух стран.
Лидер Узбекистана подчеркнул, что одним из ключевых результатов визита стало подписание важного документа – Совместной декларации о всеобъемлющем партнерстве, который запускает новый этап в узбекско-монгольском сотрудничестве.
Заявлено, что в ходе переговоров были обстоятельно рассмотрены все основные вопросы и перспективные направления практического взаимодействия, определены конкретные задачи и планы на перспективу.
Констатировано, что после прошлогоднего саммита в Ташкенте активизировались контакты по всем направлениям. В феврале этого года плодотворно прошло первое заседание Межправительственной комиссии.
Условлено о продолжении тесной работы и взаимной поддержки в рамках Организации Объединенных Наций, Шанхайской организации сотрудничества и других многосторонних структур.
По словам Президента Узбекистана, главное внимание в ходе переговоров было уделено экономической кооперации. Поставлены задачи по кратному увеличению объемов товарооборота в ближайшие годы, прежде всего за счет расширения номенклатуры и объемов поставок востребованной продукции.
Подчеркнуто, что открытие торгового дома с шоурумом узбекской продукции в Улан-Баторе станет физической базой для этой работы.
С удовлетворением отмечено, что накануне визита с успехом прошли бизнес-форум и встречи предпринимателей Узбекистана и Монголии, подписаны новые контракты и соглашения. Главы государств согласились и далее создавать все условия для бизнеса и всячески поддерживать их деловые инициативы.
В данном контексте достигнуты договоренности о принятии в самые короткие сроки соглашений о преференциальной торговле и взаимной защите инвестиций.
Кроме того, в ходе переговоров определены конкретные направления промышленной кооперации в отраслях, где экономики двух стран могут эффективно дополнять друг друга.
Речь идет о реализации проектов в области добычи и переработки минеральных ресурсов, сельского хозяйства, животноводства, кооперации в легкой промышленности, включая глубокую переработку шерсти, кожи и многих других направлениях.
В качестве стран, не имеющих выхода к морю, условлено о совместном развитии эффективных транспортных маршрутов, с широким привлечением экспертов. Отмечено, что с осени этого года будут запущены прямые авиарейсы между столицами.
Достигнута договоренность о продолжении активных обменов в области культуры, образования и туризма. В эти дни в Улан-Баторе проходят Дни культуры Узбекистана, встречи туристических организаций двух стран.
Стороны условились проводить на регулярной основе взаимные концерты, выставки, кинопоказы, участвовать в фестивалях.
Главой нашего государства также выражена готовность возобновить обучение монгольской молодежи в ведущих вузах Узбекистана в рамках выделяемых квот.
Подчеркнуто, что для своевременной и качественной реализации достигнутых договоренностей и подписанных соглашений правительствами двух стран будет принята комплексная «дорожная карта».
В завершение лидер нашей страны сообщил о приглашении Президента Монголии посетить Узбекистан с официальным визитом.