O‘zbekiston yana bir xalqaro hujjatga qo‘shildi
«O‘zbekiston Respublikasining Bo‘g‘uvchi, zaharli yoki boshqa shu kabi gazlar va bakteriologik vositalarning urushda qo‘llanilishini taqiqlash to‘g‘risidagi Protokolga (Jeneva, 1925-yil 17-iyun) qo‘shilishi haqida»gi Qonun Prezident tomonidan imzolandi (O‘RQ–623-son, 26.06.2020-y.).
Ushbu Protokol 1972 -yilning 10-aprel kuni Moskva, London va Vashington shaharlarida imzolangan bakteriologik (biologik) va toksik qurollar zaxirasini yig‘ish, ishlab chiqish va ishlab chiqarishni taqiqlash va ularni yo‘q qilish to‘g‘risidagi Konvensiya talablarini mustahkamlovchi hamda to‘ldiruvchi hujjat hisoblanadi.
Bugungi kunda mazkur Jeneva protokoliga dunyoning 142 ta davlati, MDH mamlakatlaridan Armaniston, Moldaviya, Rossiya, Tojikiston, Ukraina hamda Qirg‘iziston qo‘shilgan.

Узбекистан присоединился к Женевскому протоколу о запрете применения химического оружия
Президент подписал Закон «О присоединении Республики Узбекистан к Протоколу о запрещении применения на войне удушающих, ядовитых или других подобных газов и бактериологических средств (Женева, 17 июня 1925 года)».
Данный Протокол является документом, подтверждающим и дополняющим Конвенцию о запрещении разработки, производства и накопления запасов бактериологического (биологического) и токсинного оружия и об их уничтожении, подписанной 10 апреля 1972 года в городах Москва, Лондон и Вашингтон.
На сегодняшний день к данному Женевскому протоколу присоединились 142 страны мира, в том числе Армения, Молдова, Россия, Таджикистан, Украина и Кыргызстан из стран СНГ.