«O‘zbekko‘mir» professional tashqi boshqaruvchiga beriladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5-mart kuni ko‘mir qazib olish tarmog‘ini barqaror rivojlantirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Ko‘mir sanoati energetika ta’minotining ajralmas qismi bo‘lib, iqtisodiyot tarmoqlari, aholining ijtimoiy hayoti bilan bog‘liq muhim sohalardan biridir.
Yurtimizda har yili xonadonlarga 1 million tonna, ijtimoiy soha ob’yektlariga 400 ming tonna ko‘mir yetkazib beriladi. Yangi Angren va Angren issiqlik elektr stansiyalarida energiya ishlab chiqarish uchun 4 million tonna ko‘mir yoqiladi.
Yig‘ilishda konlarning salohiyati yuqori bo‘lsa-da, keyingi yillarda ko‘mir qazib chiqarish rejalari bajarilmayotgani, tarmoqdagi tizimli muammolar bartaraf etilmagani ko‘rsatib o‘tildi.
Masalan, konlardagi texnika va texnologiyalar eskirgan. Asosiy xomashyo bazasi bo‘lgan Angren konida kon ochish ishlari ortda qolgan. Karerlarning qiyalik burchagi belgilangan me’yordan oshib, qazish ishlari xavfli darajaga yetgan.
Shu kabi masalalarni tez va samarali hal etish uchun «O‘zbekko‘mir» aksiyadorlik jamiyatini professional tashqi boshqaruvga berish mo‘ljallanmoqda.
Yig‘ilishda Angren konidagi holatni yaxshilashga qaratilgan ishlarni samarali tashkil etish chora-tadbirlari belgilandi.
Angren konini rivojlantirish strategiyasini ishlab chiqish, unda iqtisodiyot tarmoqlari va aholining yaqin va uzoq istiqbolda ko‘mirga bo‘ladigan talabini maksimal darajada qoplashni nazarda tutish zarurligi ta’kidlandi.
Prezidentimiz «O‘zbekko‘mir» aksiyadorlik jamiyatining moliyaviy barqarorligini oshirish masalasiga alohida e’tibor qaratdi. Moliya va Energetika vazirliklariga ko‘mir narxi tariflarini optimallashtirish, tarmoqning rentabelligini oshirib, investitsiya xarjatlarini qoplash bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Kon ochish ishlarini samarali tashkil etish uchun transport vositalari parkini yangilash lozimligi qayd etildi. Mutasaddilarga zarur samosval va boshqa maxsus texnikalarni eng maqbul takliflar asosida xarid qilish vazifasi qo‘yildi.
Shuningdek, qazib olish ishlariga jalb qilingan, lekin bugungi kunda shart bo‘lmagan texnikalardan voz kechib, ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish choralarini ko‘rish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Angren konining janubiy chegarasiga yaqin joyda yashayotgan aholining xavfsizligini ta’minlash masalalariga ham e’tibor qaratildi.
Yuqorida qayd etilgan masalalar, xususan, «O‘zbekko‘mir» aksiyadorlik jamiyatini boshqarish samaradorligini oshirish, bu borada professional tashqi boshqaruvchini jalb etish, tarmoqqa zamonaviy texnologiyalarni joriy qilish va mahsulot sifatini oshirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar dasturini ishlab chiqish yuzasidan Vazirlar Mahkamasiga topshiriqlar berildi.

«Узбекуголь» передадут во внешнее профессиональное управление
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 марта провел совещание по вопросам устойчивого развития угольной промышленности. Об этом сообщила пресс-служба Президента.
Угольная отрасль является неотъемлемой составляющей топливно-энергетического комплекса и одним из важных факторов обеспечения жизнедеятельности страны.
В нашей стране ежегодно доставляется 1 миллион тонн угля населению и 400 тысяч тонн угля объектам социальной сферы. На Ново-Ангренском и Ангренском тепловых электростанциях для выработки электроэнергии сжигается 4 миллиона тонн угля.
На совещании отмечалось, что при наличии большого потенциала угольных месторождений в последние годы планы по добыче угля не выполняются, не устранены системные проблемы в отрасли.
К примеру, устарела техническая и технологическая база месторождений. На Ангренском месторождении, являющемся основной сырьевой базой отрасли, отстает работа по открытию шахт. Угол наклона борта карьера превысил норму и условия для добычных работ достигли опасного уровня.
Для оперативного и эффективного решения данных вопросов планируется передать акционерное общество «Узбекуголь» во внешнее профессиональное управление.
На совещании определены меры по улучшению ситуации на Ангренском месторождении.
Отмечалась необходимость разработки стратегии развития Ангренского месторождения, предусмотрев в ней максимальное обеспечение потребности отраслей экономики и населения в угле в ближней и дальней перспективе.
Президент уделил особое внимание вопросу повышения финансовой устойчивости АО «Узбекуголь». Министерствам финансов и энергетики поручено оптимизировать тарифы на уголь, повысить рентабельность отрасли и покрыть инвестиционные расходы.
Отмечалась необходимость обновления парка транспортных средств для эффективной организации шахтных работ. Ответственным лицам поручено закупить необходимые самосвалы и другую спецтехнику по самым оптимальным предложениям.
Даны указания по снижению производственных затрат путем выведения из эксплуатации техники, не используемой в добыче.
Внимание уделено также вопросам обеспечения безопасности населения, проживающего вблизи к южной границе Ангренского месторождения.
Кабинету Министров даны поручения по рассмотренным вопросам, в частности по разработке программы комплексных мер по повышению эффективности управления АО «Узбекуголь», привлечению внешнего профессионального управляющего, внедрению современных технологий в отрасль и повышению качества угля.