Prezident Namanganda yo‘l, ichimlik suvi, uy-joy kabi hayotiy zarur infratuzilmani rivojlantirish ham eng dolzarb masalalardan ekanini ta’kidladi.
Uychi, Uchqo‘rg‘on va Norin tumanlari aholisini viloyat markazi va boshqa tumanlar bilan bog‘lovchi asosiy yo‘ldagi tirbandlik qiynab kelayotgan edi.
Shu bois, 63 milliard so‘m hisobiga Norin daryosi ustidan 480 metr uzunlikdagi yangi ko‘prik qurilmoqda. Uychi orqali Uchqo‘rg‘on va Norin tumanlari markaziga yetib borish 20-25 kilometrga, Norindan Baliqchiga 35-40 kilometrga qisqaradi.
Viloyat aholisi talabini inobatga olib, Qoradaryo ustidagi 63 yil oldin qurilgan Namangan va Andijon viloyatlarini bog‘lovchi 180 metrli eski ko‘prikni rekonstruksiya qilish boshlandi. Buning natijasida transport qatnovi 2 barobar oshadi, yo‘lga ketadigan vaqt 1,5 karra qisqaradi, tirbandlik keskin kamayadi.
Mutasaddilarga Namangan xalqi uzoq yillardan buyon kutayotgan mana shu 2 ta ko‘prikni kelgusi yilda ishga tushirish, 694 kilometr yo‘l va mahallalardagi 7 ta kichik ko‘prikni ta’mirlashni esa joriy yilda yakunlash topshirildi.
Viloyat markazini poytaxt bilan bog‘laydigan, kuniga 15 ming transport harakatlanadigan “Pungon-Namangan” yo‘lining 75 kilometri rekonstruksiya qilinadi. Bu yo‘l 246 million dollar hisobiga 4 tasmali, beton qoplamali qilib quriladi, 34 ta ko‘prik, 22 ta piyodalar o‘tish joylari barpo etiladi.
Viloyatdagi 30 ta mahallaga markazlashgan ichimlik suvi yetib bormagani, mavjud tarmoqlarning 21 foizi ta’mirtalab holatda ekani ko‘rsatib o‘tildi. Kanalizatsiya bilan bog‘liq masalalar yuzasidan ham murojaatlar ko‘p.
Shuning uchun bu yil viloyatda suv tizimini yaxshilashga 800 milliard so‘m ajratildi. Mutasaddilarga yil yakunigacha 130 kilometr suv va kanalizatsiya tarmog‘i, 11 ta suv inshooti qurilishini yakunlab, foydalanishga topshirish vazifa qilib qo‘yildi.
Namangan shahri aholisini ichimlik suvi bilan ta’minlovchi 70 yil oldin qurilgan “Kurashxona” suv inshooti bugungi kunda 50 foizdan kam quvvatda ishlamoqda. Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan hamkorlikda bu inshoot rekonstruksiya qilinishi belgilandi.
Chust, Pop, Mingbuloq va Namangan tumanlarida suv va kanalizatsiya tizimini yaxshilash bo‘yicha loyiha hujjatlarini yakunlash topshirildi.

Президент отметил, что в Намангане развитие жизненно важной инфраструктуры, такой как дороги, питьевая вода и жильё, является одной из самых актуальных задач.
Жителей районов Учкурган, Уйчи и Нарын долгое время беспокоили пробки на главной дороге, соединяющей их с областным центром и другими районами.
В связи с этим за счёт 63 миллиардов сумов строится новый мост длиной 480 метров через реку Нарын. Благодаря ему путь из Учкургана и Нарына в областной центр сократится на 20–25 км, а из Нарына в Балыкчи — на 35–40 км.
С учётом потребностей населения области начата реконструкция старого моста длиной 180 метров через реку Карадарья, построенного 63 года назад и соединяющего Наманганскую и Андижанскую области. В результате транспортный поток увеличится в 2 раза, время в пути сократится в 1,5 раза, пробки значительно уменьшатся.
Ответственным поручено ввести в эксплуатацию эти два моста, которых жители Намангана ждут долгие годы, уже в следующем году, а ремонт 694 километров дорог и 7 малых мостов в махаллях завершить в текущем году.
Будет реконструирована 75-километровая часть дороги «Pungon-Namangan», соединяющей областной центр со столицей и по которой ежедневно движется 15 тысяч транспортных средств. За счёт 246 миллионов долларов дорога будет построена четырёхполосной, с бетонным покрытием, на ней возведут 34 моста и 22 пешеходных перехода.
Отмечено, что в 30 махаллях области отсутствует централизованное водоснабжение, а 21% существующих сетей нуждаются в ремонте. Много обращений связано и с канализацией.
Поэтому в этом году на улучшение водоснабжения в области выделено 800 миллиардов сумов. Ответственным поручено до конца года завершить строительство 130 километров водопроводных и канализационных сетей и 11 водных сооружений и сдать их в эксплуатацию.
Водное сооружение «Kurashxona», обеспечивающее питьевой водой жителей города Намангана и построенное 70 лет назад, сегодня работает менее чем на 50% мощности. Совместно с Европейским банком реконструкции и развития принято решение о его реконструкции.
Также поручено завершить проектную документацию по улучшению систем водоснабжения и канализации в Чустском, Папском, Мингбулакском и Наманганском районах.