O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev «Aholining yengil avtotransport vositalariga bo‘lgan ehtiyojini qondirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qarorni imzoladi.
Qarorga ko‘ra, ishlab chiqarilganiga 1 yildan oshmagan, dvigatel hajmi 1 200 sm kubdan yuqori bo‘lmagan yangi yengil avtotransport vositalari uchun (TN TIF kodi 8703 21 10, 8703 22 10 va 8703 31 10) 2026-yil 1-yanvarga qadar quyidagi bojxona boji stavkalari belgilanmoqda:
1 000 sm kubgacha — 0 foiz (amalda – 15 foiz + 0,4 AQSh doll/kub sm);
1 000–1 200 sm kub — 5 foiz (amalda – 15 foiz + 0,6 AQSh doll/kub sm).
Natijada dvigatel hajmi 1 000 sm kubgacha bo‘lgan avtomobillar uchun bojxona to‘lovlarining jami miqdori amaldagi 39–43 foizdan 19–23 foizgacha, dvigatel hajmi 1 000–1 200 sm kub bo‘lgan avtomobillar uchun esa 44–52 foizdan 30–36 foizgacha kamayadi.

В Узбекистане снизили растаможку на некоторые иномарки
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал постановление «О дополнительных мерах по удовлетворению спроса населения на легковые автомобили».
Согласно документу, до 1 января 2028 года вводятся следующие ставки таможенных пошлин для автомобилей, со дня производства которых прошло не более года, объёмом двигателя до 1200 куб. см (код ТН ВЭД 8703 21 10, 8703 22 10 и 8703 31 10):
- до 1000 куб. см — 0% (сейчас — 15% + 0,4 долл. США/куб. см);
от 1000 до 1200 куб. см — 5% (сейчас — 15% + 0,6 долл. США /куб. см).
Ожидается, что общая сумма таможенных пошлин для автомобилей двигателем объёмом до 1000 куб. см снизится с нынешних 39−43% до 19−23%, объёмом 1000−1200 куб. см — с 44−52% до 30−36%.