Prezident tadbirkorlarga qiyinchilik tug‘dirayotgan tartiblarni muhokama qildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 17-may kuni texnik jihatdan tartibga solish, standartlashtirish, sertifikatlash va metrologiya milliy tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari taqdimoti bilan tanishdi. Bu haqda davlat rahbari matbuot xizmati xabar bermoqda.
Mamlakatimizda sanoatni rivojlantirish, mahsulotlar sifatini oshirish, jahon bozorlariga chiqish bo‘yicha tizimli ishlar olib borilmoqda. Xususan, yurtimizda mavjud 30 mingga yaqin standartning 19 mingtasi xalqaro normalar bilan uyg‘unlashtirildi va xalqaro standartlar reyestri shakllantirildi.
Eskirgan, bozor iqtisodiyoti mexanizmlariga salbiy ta’sir ko‘rsatadigan 5 ming 600 ta standart amaliyotdan chiqarildi, 3 ming 500 tasi zamon talablari asosida takomillashtirildi. Xalqaro analoglarga muvofiq qo‘shimcha 26 ta texnik reglament ishlab chiqildi.
Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtiruvchi 260 ta korxonada «Global G.A.P.» hamda «Organic» standartlari asosida sifat tizimi joriy etildi va ular xalqaro darajada sertifikatlashtirildi.
32 ta to‘qimachilik korxonasi «Oeko-Tex» standarti asosida sertifikatlashtirildi. 21 ta korxona Yevropa Ittifoqida talab etiladigan «SE» markirovkasini tasdiqlovchi sertifikat oldi.
Sinov laboratoriyalari modernizatsiya qilinib, yurtimizga chet ellardan keltirilayotgan mahsulotlar sifati ham o‘rganib borilmoqda.
Shu bilan birga, ishlab chiqarishda, esport va import jarayonlarida standartlar bilan bog‘liq yana ko‘plab vazifalar bor. Ayrim tartib-taomillar tadbirkorlarga qiyinchilik tug‘dirmoqda.
Taqdimotda shu masalalarni hal etish, sohadagi tartiblarni takomillashtirish bo‘yicha takliflar muhokama qilindi.
Masalan, bugungi kunda 3 ming 400 turdagi mahsulotga sanitariya-epidemiologik xulosa bilan birga muvofiqlik sertifikati ham talab etilmoqda.
Davlatimiz rahbari mutasaddilarga sanitariya-epidemiologik xulosa olinadigan mahsulotlar ro‘yxatini maqbullashtirish, qo‘shimcha muvofiqlik sertifikati talabini bekor qilish masalasini ko‘rib chiqish bo‘yicha topshiriq berdi.
Import mahsulotlar sinovi bojxona rasmiylashtiruvi jarayonida amalga oshirilib, bunga 60 kungacha vaqt ketmoqda. Shu bois, bu boradagi hujjatlarni kamida 30 kun oldin bojxona elektron dasturiga joylashtirish tizimini yo‘lga qo‘yish vazifasi belgilandi.
Sohani takomillashtirishda jahon tajribasidan foydalanilmoqda. Jumladan, Yevropada faqatgina 28 turdagi xavfi yuqori bo‘lgan mahsulot majburiy sertifikatlanadi, qolgan barcha turdagi tovarlar muvofiqligi deklaratsiyalash orqali tasdiqlanadi.
Taqdimotda shunday tizimni tajriba-sinov tariqasida amaliyotga kiritish zarurligi qayd etildi. Dastlabki bosqichda 800 ga yaqin mahsulot turi bo‘yicha deklaratsiyalash tartibi joriy etiladi.
Xalqaro talablar bilan uyg‘unlashmagan qolgan 11 mingta milliy standart o‘rniga xalqaro standartlarni qabul qilish hamda 2023-yildan barcha korxonalarni ushbu standartlarga o‘tkazish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
«O‘zstandart» agentligi tizimidagi 20 ta sinov laboratoriyasi faoliyatini xalqaro darajada tashkil etib, birinchi navbatda, oziq-ovqat, qishloq xo‘jaligi, elektr texnikasi, yengil sanoat, gigiyena va parfyumeriya mahsulotlari hamda qurilish materiallarining xalqaro standartlarga muvofiqligini baholashni yo‘lga qo‘yish muhimligi ta’kidlandi.
Yevropa Ittifoqining «GSP+» tizimi doirasidagi imtiyozlardan keng foydalanish uchun korxonalarga xalqaro sertifikatlar olishda ko‘maklashish kerakligi qayd etildi.
Jahon savdo tashkilotining Savdodagi texnik to‘siqlar hamda Sanitariya va fitosanitariya choralari to‘g‘risidagi bitimlari normalaridan kelib chiqib, ushbu sohalarga mas’ul idoralarning vakolatlarini aniq belgilash vazifasi qo‘yildi.

Президент поручил внедрить в качестве эксперимента европейскую систему стандартизации и сертификации продукций
Президент Шавкат Мирзиёев 17 мая ознакомился с презентацией о мерах по совершенствованию национальной системы технического регулирования, стандартизации, сертификации и метрологии.
В нашей стране ведется планомерная работа по развитию промышленности, повышению качества продукции и выходу на мировые рынки. В частности, из около 30 тысяч внутренних стандартов 19 тысяч гармонизированы с международными нормами, сформирован реестр международных стандартов.
Прекращено использование 5,6 тысячи устаревших стандартов, которые препятствовали полноценной работе механизмов рыночной экономики, а 3,5 тысячи стандартов были усовершенствованы в соответствии с современными требованиями. Разработаны отечественные аналоги 26 международных технических регламентов.
На 260 предприятиях-производителях сельскохозяйственной продукции внедрена система качества по стандартам Global GAP и Organic, проведена их международная сертификация.
В текстильной отрасли 32 предприятия прошли сертификацию по стандартам Oeko-Tex, 21 предприятие получило требуемый в Европейском союзе сертификат маркировки CE.
Модернизируются испытательные лаборатории, ведется проверка качества ввозимой из-за рубежа продукции.
В то же время требуется решить множество других задач, связанных со стандартами на производстве, при экспорте и импорте. Некоторые процедуры вызывают затруднения у предпринимателей.
В ходе презентации обсуждены предложения по решению этих проблем и совершенствованию процедур.
Так, сегодня для продукции 3,4 тысячи видов требуется наличие одновременно сертификата соответствия и санитарно-эпидемиологического заключения.
Глава государства поручил ответственным лицам оптимизировать перечень продукции, подлежащей санитарно-эпидемиологической экспертизе, рассмотреть вопрос об отмене дополнительного требования о наличии сертификата соответствия.
Проверка импортной продукции проводится в процессе таможенного оформления, на что уходит до 60 дней. В связи с этим поставлена задача внедрить порядок размещения соответствующей документации на электронной таможенной платформе не менее чем за 30 дней.
При совершенствовании сферы используется мировой опыт. В частности, в Европе обязательной сертификации подлежат только 28 видов продукции с очень высокой степенью риска, соответствие остальных видов товаров подтверждается путем декларирования.
На презентации отмечалась необходимость внедрения аналогичной системы в качестве эксперимента. На начальном этапе порядок декларирования будет применяться в отношении около 800 видов продукции.
Дано указание принять международные стандарты взамен 11 тысяч национальных стандартов, негармонизированных с международными требованиями, и начать с 2023 года перевод всех предприятий на вновь принятые стандарты.
Подчеркнута важность поднять до международного уровня деятельность 20 испытательных лабораторий в системе Агентства «Узстандарт», наладив оценку соответствия международным стандартам в первую очередь продуктов питания, товаров сельского хозяйства, электротехники, легкой промышленности, гигиенической и парфюмерной продукции, строительных материалов.
Необходимо помочь предприятиям в получении международных сертификатов для широкого использования преференций системы GSP+ Европейского Союза, отмечалось на мероприятии.
Поставлена задача четко определить полномочия ответственных ведомств исходя из норм Соглашения по техническим барьерам в торговле и Соглашения по санитарным и фитосанитарным мерам Всемирной торговой организации.