Samarqandda bog‘chaga noqonuniy qatnaydigan bolalar qurilishi bitmagan bino ichidan topildi
O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha ta’lim vazirligi (MTV) ota-onalarni farzandlari MTTga noqonuniy ravishda qatnashi bilan bog‘liq xavf-xatarlar haqida ogohlantiradi.
MTV tomonidan muntazam ravishda o‘tkazib kelinayotgan auditorlik tekshiruvlari tarbiyalanuvchilar salomatligi va xavfsizligini tahdid ostida qoldirayotgan qoidabuzarliklarni aniqlash va ularning oldini olish imkonini bermoqda. Ayni paytda respublikada bolalar maktabgacha ta’lim tashkiloti(MTT)lariga tegishli tartibda rasmiylashtirilmagan holda qatnashi masalasi dolzarb tus olmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha ta’lim vazirligi Ichki audit xizmati tomonidan 2018 yilda Toshkent shahri va respublika viloyatlarida maktabgacha ta’lim muassasalariga (MTT) tegishli yo‘llanmasiz qatnayotgan 1059 nafar bolalar aniqlandi. 2019 yilning birinchi choragida ushbu ko‘rsatkich 373 nafar bolalarni, shujumladan 3 yoshga to‘lmagan tarbiyalanuvchilarni tashkil etdi.
«Maktabgacha ta’lim vazirligi MTTga g‘ayriqonuniy ravishda qatnash holatlari joylar yetishmasligi sababli yuzaga kelayotganligini tushunadi. Biz yangi MTTlarni ochish va maktabgacha ta’limning muqobil shakllarini joriy etish masalasi yuzasidan faol ish olib bormoqdamiz. Biz ushbu masala to‘liq hal etilgunga qadar ota-onalardan farzandlari xavfsizligini birinchi o‘ringa qo‘yishini so‘rab qolamiz. Bunda shuni yodda tutishingiz kerakki, MTT ma’muriyati va pedagoglari rasmiylashtirilmagan tarbiyalanuvchilar uchun javobgar bo‘lmaydi. Maktabgacha ta’lim vazirligi auditorlari qish mavsumida ularni sovuq zallar va omborxonalarda, hovlidagi shiyponchalarda uchratgan. Ba’zan bolalarda hatto ustki issiq kiyim bo‘lmagan, chunki ularni guruhlardan shoshilinch ravishda chiqarishgan. Amaliyotimizda shunday holatlar bo‘lganki, hisobga olinmagan tarbiyalanuvchilarni qurib bitkazilmagan binolarda yashirishgan. Bolalar MTTlarga tegishli tartibda rasmiylashtirilmagan holda qatnayotganda qanday xavf-xatar ostida qolishi va qanday stress holatlarini o‘tkazishini anglayotgandirsiz», — deydi Maktabgacha ta’lim vazirligi Ichki audit, moliyaviy va huquqiy nazorat xizmati boshlig‘i Dilshod Normatov.
Xususan, Samarqand shahridagi 58-sonli MTTda tekshirish o‘tkazilganda, 60 nafar bolalar Maktabgacha ta’lim vazirligi auditorlari tomonidan MTT yaqinida qurilayotgan bino hududida aniqlandi.
MTTlarga g‘ayriqonuniy ravishda qatnash boshqa tarbiyalanuvchilar sharoitlariga ham salbiy ta’sir etadi.
«Oshxona xodimlari oziq-ovqat mahsulotlarini guruhlardagi rasmiy tarbiyalanuvchilar sonidan kelib chiqqan holda oladilar. Belgilangan normalarga muvofiq, har bir bolaga muayyan miqdorda go‘sht, yormalar, sut va boshqa mahsulotlar ajratiladi. Bunda oziq-ovqat mahsulotlari 30 nafar tarbiyalanuvchilarga ajratiladi, tayyor ovqat esa 35 ta porsiyaga bo‘linadi. Natijada guruhdagi barcha bolalarga belgilanganidan kam hajmda rivojlanish uchun zarur bo‘lgan ozuqa moddalari beriladi. Albatta, oziq-ovqat sifatiga oziq-ovqat mahsulotlarining o‘g‘irlanishi ham ta’sir etadi, biroq, xabaringiz borki, Maktabgacha ta’lim vazirligi maktabgacha ta’lim tizimidagi noinsof xodimlariga qarshi faol kurashmoqda», — deydi Maktabgacha ta’lim vazirligi Ichki audit, moliyaviy va huquqiy nazorat xizmati boshlig‘i Dilshod Normatov.
Bunda shuni ham ta’kidlab o‘tish kerakki, rasmiylashtirilmagan bolalar uchun to‘lov MTT mudiri tomonidan o‘zlashtirib olinadi, bu esa mamlakatdagi korrupsiya omilini kuchaytiradi.

В Самарканде неучтенных воспитанников ДОУ прятали в недостроенном здании
Регулярные аудиторские проверки Министерства дошкольного образования Узбекистана позволяют выявить и предупредить нарушения, ставящие под угрозу здоровье и безопасность воспитанников. Сегодня в республике остро стоит вопрос посещения детьми дошкольных образовательных организаций без надлежащего оформления.
Службой внутреннего аудита МДО в Ташкенте и областях республики в 2018 году были выявлены 1059 детей, посещающих дошкольные учреждения без направления. В первом квартале 2019 года этот показатель составил 373 ребенка, включая воспитанников, не достигших 3-летнего возраста, сообщает Министерство дошкольного образования.
«Министерство дошкольного образования понимает, что случаи незаконного посещения ДОО вызваны нехваткой мест. Мы активно работаем над открытием новых ДОО и внедрением альтернативных форм дошкольного образования. Пока эта проблема полностью не решена, мы просим родителей ставить на первое место безопасность своих детей. Помните, что администрация и педагоги ДОО не несут ответственности за неоформленных воспитанников. Зимой аудиторы МДО находили их в холодных залах и кладовых, беседках во дворе. Иногда на детях не было теплой верхней одежды, так как их выводили из группы второпях. В нашей практике были случаи, когда неучтенных воспитанников прятали в недостроенном здании. Вы понимаете, какой опасности подвергаются дети и какой стресс они переносят, посещая ДОО без надлежащего оформления», - сказал начальник Службы внутреннего аудита, финансового и правового контроля МДО Дилшод Норматов.
В частности, при проверке ДОО №58 в Самарканде 60 детей были обнаружены аудиторами МДО в строящемся здании возле дошкольного учреждения.
«Работники кухни получают продукты, исходя из официальной численности групп. На каждого ребенка, согласно установленным нормам, выделяется определенное количество мяса, круп, молока и т п. Образно говоря, продуктов выделяется на 30 воспитанников, а готовая еда делится на 35 порций. В итоге все дети в группе недополучают необходимый для развития объем питательных веществ. Конечно, на качестве питания также сказываются хищения продуктов, но, как вы знаете, МДО активно борется с нечистоплотными работниками системы дошкольного образования», - сказал начальник Службы внутреннего аудита, финансового и правового контроля МДО Дилшод Норматов.
Отмечаетс, что незаконное посещение ДОО ухудшает и условия содержания остальных воспитанников. Кроме того, плата за неоформленных детей поступает заведующим ДОО, что усиливает коррупционный фактор в стране.
Для решения вопроса неучтенных детей МДО продолжает работу над увеличением количества мест в дошкольных образовательных организациях. По состоянию на 1 квартал 2019 года в Узбекистане функционируют 8,000 ДОО, что на 53% превышает показатель 2017 года. Количество государственных дошкольных учреждений увеличилось на 812 ДОО, а негосударственных - на 2,000 (резкий рост обусловлен появлением 1,200 семейных ДОО). Принятые меры позволили довести процент охвата детей дошкольным образованием до 38,1% (против 27,7% в 2017 году).