Sog‘liqni saqlash vazirligi Toshkentda emlashdan so‘ng vafot etgan chaqaloq yuzasidan ma’lumot berdi
Sog‘liqni saqlash vazirligi 2019 yil 5 aprelda tug‘ilgan M.N.ning o‘limi yuzasidan dastlabki o‘rganish o‘tkazdi. O‘rganish natijalariga ko‘ra, quyidagilar ma’lum qilindi:
Darhaqiqat, M.N. 2019 yil 12 iyul kuni Toshkent shahri Shayxontohur tumanidagi 40-oilaviy poliklinikada poliomelit, rotavirus va pnevmokokkga qarshi emlanadi. Emlash ishlari poliklinika emlash xamshirasi M. Rahmatova tomonidan amalga oshirilgan. Shundan so‘ng ikki kun davomida bolaning tana harorati 38 darajaga ko‘tarilgan. 15 iyul tonggi soat 3:00-5:00 da vaziyat yomonlashgach, tez yordam chaqirilgan. Tez tibbiy yordam brigadasi kelganda chaqaloq vafot etgan bo‘lgan.
Bolaga emlash jarayonida qo‘llanilgan vaksinalar xususiyatlarini inobatga olgan holda, aytish mumkinki, emlashdan keyin tana harorati 38 darajada bo‘lishi tabiiy holat. Ushbu harorat juda kam hollarda bolaning markaziy asab tizimiga ta’sir qilishi mumkin. Bundan tashqari, uyda 2-3 kun davomida nima sodir bo‘lganligi, chaqaloq qanday sharoitda parvarish qilinganligi, unda qanday qo‘shimcha salbiy ta’sirlar kuzatilganligi ham hali ma’lum emas.
– Aniqlanishicha, 12 iyul kuni poytaxtimizdagi 40-oilaviy poliklinika emlash xonasida 51 nafar bolada emlash amalga oshirilgan bo‘lib, ularning birontasida ham emlashdan so‘ng reaksiyalar qayd etilmagan, – deydi Sog‘liqni saqlash vazirligi Sanitar epidemiologiya nazorati bosh boshqarmasi boshlig‘i Dilmurod Mirzaboyev. – Ta’kidlash joizki, mamlakatimizda milliy emlash kalendari asosida har oyda 2 yarim million nafar bola vaksinalar bilan emlanadi va ularning emlashdan keyingi holati tizimli ravishda o‘rganib boriladi. Eng muhimi, yurtimizda shu paytgacha ushbu vaksinalar bilan bog‘liq salbiy holatlar biror marta bo‘lsa-da, ro‘yhatga olinmagan. Jumladan, poliomiyelit va pnevmokokka qarshi vaksinalarga umuman tibbiy cheklov yo‘q, ular o‘lim bilan bog‘liq asoratlarni umuman keltirib chiqarmaydi. Bu Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining nufuzli ekspertlari tomonidan o‘tkazilgan ilmiy tadqiqotlarda ham isbotlangan.
Bundan tashqari, emlash ishlarini amalga oshirishda foydalaniladigan, jahon tibbiyoti amaliyotida keng qo‘llanilayotgan samarali va eng sifatli emlash vositalari BMTning Bolalar fondi (YuNISEF) va boshqa xalqaro tashkilotlar sertifikati asosida mamlakatimizga olib kelinib, tegishli tartibda qayta tibbiy-laborator sinovlardan o‘tkaziladi. Ular Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan sertifikat bilan kafolatlanadi va sovuqlik zanjiri tizimiga rioya etilgan holda joylardagi emlash punktlariga yetkaziladi. Emlash muolajalari shahar va tumanlarda aholiga biriktirilgan oilaviy poliklinika, chekka joylarda esa qishloq oilaviy poliklinikalari va vrachlik punktlarida malakali shifokor ko‘rigidan o‘tilgach, maxsus o‘qitilib, tegishli ruxsatnoma olgan hamshiralar tomonidan bepul amalga oshiriladi.
Mutaxassislarning dastlabki xulosalariga ko‘ra, M.N.ning o‘limiga emlash sabab bo‘lmagan. Shu o‘rinda qayd etish joizki, O‘zbekiston Respublikasining milliy profilaktik emlash kalendari va Sog‘liqni saqlash vazirligining tegishli buyrug‘i asosida har bir emlangan bola 3 kun davomida patronaj hamshirasi tomonidan xabar olinishi zarur. Shundan kelib chiqqan holda, hamshiralar bolani emlanganidan so‘ng ma’lum vaqt nazoratga olmaganligi holati o‘rganilib, o‘z ishiga loqaydlik bilan qaragan tibbiyot xodimlariga nisbatan qat’iy choralar ko‘riladi. Ayni paytda M.N.ning o‘lim sababini aniqlashtirish maqsadida sud-tibbiy ekspertizasi o‘tkazilmoqda.

Минздрав прокомментировал информацию о смерти младенца из-за прививки в Ташкенте
Министерство здравоохранения провело предварительное расследование по поводу смерти М.Н. 05.04.2019 года рождения. По результатам расследование сообщается следующее:
Действительно, М.Н. 12 июля 2019 года получила вакцину против полиомиелита, ротавирусной и пневмококковой инфекции в семейной поликлинике № 40 Шайхонтохурского района города Ташкента. Прививка осуществлялась медсестрой М. Рахматовой. Было также установлено, что после вакцинации в течении двух дней у ребенка поднималась температура до 38 градусов. После ухудшения состояния ребенка в 3:00-5:00 на третий день (15 июля) была вызвана скорая помощь, которая по приезду констатировала биологическую смерть.
С учетом особенностей данных вакцинных препаратов, можно сказать, что температура 38 градусов является вполне допустимой после вакцинации и не является критической и патологической температурой, которая в редких случаях может повлиять на ЦНС ребенка. Кроме этого, не известно, что на самом деле происходило с ребенком в течение 2-3 суток дома, в каких условиях осуществлялся уход за ребенком и пока не установлено, какие еще дополнительные побочные проявления наблюдались у него.
— Как стало известно, 12 июля в прививочном кабинете семейной поликлиники № 40 прививку получил 51 ребенок, ни у одного из них не наблюдались случаи реакции после вакцинации, — говорит начальник Главного управления Санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Дилмурод Мирзабоев. — Необходимо отметить, что в нашей стране ежемесячно 2,5 миллиона детей получают прививки на основе национального календаря прививки и регулярно изучается состояние детей после получения прививки. Самое главное, в нашей стране до этого времени ни разу не были зарегистрированы негативные случаи, связанные с данными вакцинами. В частности, нет никаких медицинских ограничений на вакцины против полиомиелита и пневмококка, от них никогда не бывает летальных исходов. Это доказано и в научных исследованиях, проведенных авторитетными экспертами Всемирной организации здравоохранения.
Кроме того, эффективные и самые качественные средства прививки, используемые в осуществлении прививок, широко применяемых в мировой медицинской практике, привозятся в нашу страну на основе сертификата Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) и других международных организаций, в соответствующем порядке проводятся повторные медико-лабораторные исследования. Они гарантируются сертификатом со стороны Министерства здравоохранения и с соблюдением системы холодовой цепи доставляются в пункты прививки на местах. Процедуры осуществления прививок производятся бесплатно в прикрепленных семейных поликлиниках городов и районов, в сельских семейных поликлиниках и врачебных пунктах сельских местностей после осмотра квалифицированного врача, со стороны медсестер, прошедших специальное обучение и получивших соответствующее разрешение.
По предварительному заключению специалистов, вакцинация не является причиной смерти М.Н. В свою очередь, стоит отметить, что согласно национальному календарю прививок и соответствующему приказу Министерства здравоохранения патронажная медсестра в течение трех дней должна быть в курсе о состоянии каждого ребенка, получившего прививку. Исходя из этого, был изучен случай не осуществления контроля за привитым ребенком медсестрами в определенный период, будут применены конкретные меры по отношению к медицинским работникам, халатно относившимся к своей работе. В данное время проводится судебно-медицинская экспертиза с целью выяснения причины смерти М.Н.