Unga ko‘ra, jumladan, fuqarolarga qo‘shimcha qulaylik sifatida yilning issiq mavsumida M1 toifaga oid avtotransport vositalarining orqa va old yon oynalarining tusini o‘zgartirish (qoraytirish) uchun beriladigan qisqa muddatli ruxsatnomani rasmiylashtirish tartibi joriy etiladi.
Loyihaga muvofiq, Ichki ishlar vazirligi Davlat yo‘l harakati xavfsizligi xizmati tomonidan har yili 1 maydan – 31 avgustgacha beriladigan qisqa muddatli hamda 1 yil muddatga beriladigan ruxsatnomalar berilishi taklif etilib, M1 toifaga oid avtotransport vositalarining orqa va old yon oynalarining tusini o‘zgartirish (qoraytirish) uchun beriladigan qisqa muddatli ruxsatnoma bo‘yicha jismoniy va yuridik shaxslar uchun — BHMning bir baravari miqdorini va O‘zbekistonda faoliyat ko‘rsatayotgan xorijiy davlatlar yuridik shaxslari uchun — BHMning besh baravari miqdorini tashkil etishi nazarda tutilmoqda.
Shuningdek, qisqa muddatli ruxsatnoma uchun to‘lov ruxsatnoma rasmiylashtirilgan sanadan qat’i nazar, to‘liq hajmda amalga oshirilishi belgilanmoqda.
Shunga asosan, Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 18 iyuldagi 547-son qarorining 2-bandi «a» kichik bandiga hamda «v» kichik bandiga yuqoridagi topshiriq ijrosini nazarda tutuvchi o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish rejalashtirilmoqda.

Согласно проекту, в частности, в качестве дополнительного удобства для граждан предлагается ввести порядок оформления краткосрочного разрешения на изменение (тонирование) цвета задних и передних боковых стекол транспортных средств категории M1 в теплое время года.
Согласно проекту, Государственная служба безопасности дорожного движения МВД предлагает выдавать краткосрочные разрешения ежегодно с 1 мая по 31 августа, а также разрешения сроком на один год. Для физических и юридических лиц предполагается установить плату за краткосрочное разрешение на изменение (тонирование) цвета задних и передних боковых стекол транспортных средств категории M1 в размере одного базового расчетного значения (БРВ), а для юридических лиц иностранных государств, осуществляющих деятельность в Узбекистане, — в размере пяти БРВ.
Также предусматривается, что оплата за краткосрочное разрешение будет взиматься в полном объеме, независимо от даты его оформления.
В связи с этим планируется внести соответствующие изменения и дополнения в подпункты «а» и «в» пункта 2 постановления Кабинета Министров от 18 июля 2018 года № 547, предусматривающие реализацию вышеуказанного поручения.