45 yoshli talaba dunyoda birinchi bo‘lib nindzya magistri diplomini oldi
Yaponiya fuqarosi 45 yoshida dunyoda birinchi bo‘lib nindzya magistri diplomini qo‘lga kiritdi. Bu haqda «Japan Times» nashri xabar berdi.
Mazkur diplomni olish uchun Jeniti Mitsuxasi birinchi nindzya klanining tarixiy vatanida joylashgan Mie universitetida ikki yil ta’lim oldi. Nindzya tadqiqot markazi muassasada 2017-yilda tashkil etilgan, 2018-yilda esa u yerda shu sohada magistratura ishga tushgan. U nazariy va amaliy mashg‘ulotlarni o‘z ichiga oladi.
O‘sha paytda yapon tarixining bakalavri bo‘lgan Mitsuxasi ushbu jangchilarning tabiatini yaxshiroq tushunish uchun nindzya vataniga borishga qaror qildi, deya ta’kidladi «360» telekanali. O‘qish davomida u nazariy va tarixiy hujjatlarni o‘rgandi, shuningdek, kung-fu va serindzi-kempo jang san’atlari bilan shug‘ullandi. Bundan tashqari, u «tirik qolish va maxfiylik» ko‘nikmalarini o‘zlashtirdi.
Yaponiyalik talaba ta’lim olish bilan bir paytda o‘zining dodzesida nindzyusu san’atidan dars bergan. U 2020- yilda dissertatsiyasini himoya qildi. Biroq universitetni tark etish niyati yo‘q: maqsadi — doktorlik darajasini olish.

Японец получил первый в мире диплом магистра-ниндзя
Житель Японии получил первый в мире диплом магистра-ниндзя в возрасте 45 лет. Об этом сообщило издание Japan Times.
Для получения диплома Дженити Мицухаси два года учился в университете Миэ, который находится на территории исторической родины самого первого клана ниндзя. Исследовательский центр ниндзя появился в учреждении в 2017 году, а в 2018 году там заработала магистратура по этой теме. Занятия включали в себя как теорию, так и практику.
Мицухаси на тот момент был бакалавром японской истории и решил отправиться на родину ниндзя, чтобы лучше понять природу этих воинов, отмечает телеканал «360». Во время обучения он изучал теорию и исторические документы, а также занимался боевыми искусствами кунг-фу и сериндзи-кэмпо. Помимо этого, он развивал «навыки выживания и скрытности».
Отмечается, что в то же время японец преподавал искусство ниндзюцу в собственном додзе. Он защитил диссертацию летом 2020 года, однако уезжать из университета не собирается и планирует получить докторскую степень.