Президент аҳолини кўмир билан таъминлаш борасида кўрсатмалар берди
Президент Шавкат Мирзиёев кўмир қазиб чиқаришда эришилган натижалар ва келгуси вазифалар юзасидан тақдимот билан танишди.
Куз-қиш мавсумида аҳоли хонадонлари, ижтимоий соҳа муассасалари ҳамда иқтисодиёт тармоқларини энергия ресурслари билан узлуксиз таъминлаш мақсадида энергетиканинг барча тармоқлари қатори кўмир саноатида ҳам янги лойиҳалар амалга оширилмоқда, ишлаб чиқариш қувватлари ва ҳажмлари кўпайтирилмоқда.
2024/2025 йиллар куз-қиш мавсумида қарийб 8,7 миллион тонна кўмир қазиб олиниб, иссиқлик электр станциялари, бюджет ташкилотлари ва аҳолига етказиб берилди.
Тақдимотда 2025/2026 йиллар куз-қиш мавсумида 10 миллион тонна кўмир ишлаб чиқариш режалаштирилгани маълум қилинди. Бунинг учун “Ўзбеккўмир” акциядорлик жамияти корхоналарининг моддий-техник базаси кучайтирилди, соҳада қўшимча ишлаб чиқарувчиларнинг фаолияти учун шароитлар яратилди.
Президентимиз мавсум давомида аҳолини кўмир билан кафолатли таъминлаш юзасидан кўрсатмалар берди. Корхоналарни модернизация қилиш ва янги ишлаб чиқариш қувватларини ишга тушириш, соҳада бозор тамойиллари ҳамда рақобатни ривожлантириб, маҳсулот таннархини тушириш муҳимлиги қайд этилди.
Тақдимотда уран йўналишидаги янги инвестиция лойиҳаларини жадаллаштириш, геология-қидирув ишларининг кўламини кенгайтириш, замонавий технологияларни жорий қилиш масалалари ҳам кўриб чиқилди.

Президент дал поручения по снабжению населения углем в осенне-зимнем сезоне
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о достигнутых результатах и предстоящих задачах по добыче угля.
Наряду со всеми отраслями энергетики в угольной промышленности реализуются новые проекты, увеличиваются мощности и объемы производства для бесперебойного энергоснабжения населения, социальных учреждений и отраслей экономики в отопительном сезоне.
В осенне-зимний период 2024-2025 годов добыто и поставлено тепловым электростанциям, бюджетным организациям, населению почти 8,7 миллиона ​​тонн угля.
На презентации отмечено, что в осенне-зимний сезон 2025-2026 годов планируется добыть 10 миллионов тонн угля. Для этого укреплена материально-техническая база предприятий акционерного общества «Узбеккумир», а также созданы условия для деятельности дополнительных производителей в отрасли.
Президент дал поручения по гарантированному снабжению населения углем в течение всего сезона. Отмечена важность модернизации предприятий и ввода новых производственных мощностей, снижения себестоимости продукции за счет развития рыночных принципов и конкуренции в отрасли.
В ходе презентации также рассмотрены вопросы ускорения реализации новых инвестиционных проектов в урановой отрасли, расширения объемов геологоразведочных работ и внедрения современных технологий.