МДҲ саммити Ўзбекистон Президенти раислигида ўтди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 18 декабрь куни Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Давлат раҳбарлари кенгашининг видеоанжуман шаклидаги мажлиси бўлиб ўтди. Бу ҳақда президент матбуот хизмати хабар берди.
Саммит ишида Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенко, Молдова Республикаси Президенти Игорь Додон, Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев, Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин, Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон, Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов, Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Қирғиз Республикаси Президенти вазифасини бажарувчиси Талант Мамитов, МДҲ Ижроия қўмитаси раиси — Ижрочи котиби Сергей Лебедев ва Ҳамдўстлик Парламентлараро ассамблеяси кенгаши раиси Валентина Матвиенко иштирок этдилар.
Кун тартибига мувофиқ МДҲ доирасидаги кўп қиррали ҳамкорликнинг ҳолати ва устувор йўналишлари кўриб чиқилди, шериклик муносабатларини мустаҳкамлаш бўйича биргаликдаги режалар белгилаб олинди.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида Ўзбекистон Республикаси шу йил Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигига раислик қилишдек шарафли ва масъулиятли вазифани илк бор ўз зиммасига олганини таъкидлади.
МДҲнинг улкан салоҳиятидан фойдаланиш, саъй-ҳаракатларни бирлаштириш, ўзаро ишонч ва ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш коронавирус пандемияси оқибатида келиб чиққан инқироздан тез фурсатларда чиқишнинг мақбул йўлларини топиш учун хизмат қилишига ишонч билдирилди.
— Ўзбекистон умумий муаммоларни ҳал қилишга янги, ностандарт ва ўзаро манфаатли ёндашувларни биргаликда ишлаб чиқиш ва амалга оширишга тайёр, — деди Шавкат Мирзиёев.
Таъкидланганидек, мамлакатимиз МДҲ доирасидаги ҳамкорликнинг сифат жиҳатидан янги босқичига изчил ўтиш, шериклик механизмлари ва қабул қилинган ҳужжатлар ижроси самарадорлигини ошириш тарафдоридир.
Шавкат Мирзиёев ташкилот доирасидаги кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришга доир қатор таклифларни илгари сурди.
Хусусан, бугунги шароитда мамлакатларимиз иқтисодиётлари, савдо ва кооперация алоқаларини жадал суръатларда қайта тиклаш устувор вазифа экани таъкидланди. Мавжуд муаммоларга қарамай, Ўзбекистоннинг МДҲга аъзо бошқа мамлакатлар билан товар айирбошлаши барқарор ўсиб бораётгани кузатилмоқда. Айрим шериклар билан савдо жорий йилда 20 фоиздан зиёдга кўпайди.
Ҳамдўстлик доирасида «яшил» ва соддалаштирилган йўлаклар амалиётини кенг жорий этиш, электрон савдони ривожлантириш бўйича ягона платформани ишга тушириш ва «йўл харитаси»ни қабул қилиш муҳимлиги қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари саноат кооперацияси бўйича комплекс дастур ишлаб чиқиш зарурлигини қайд этди.
Бунда агросаноат, машинасозлик, электротехника, енгил ва озиқ-овқат саноати, фармацевтика ва бошқа устувор тармоқларда қўшма кластерлар ташкил этиш назарда тутилади. Ушбу дастур ҳамда инновацион лойиҳалар ва илғор технологиялар тақдимотини келгуси йил Тошкент шаҳрида ўтадиган МДҲ мамлакатлари саноат кооперацияси форуми доирасида ўтказиш таклиф этилди.
Транспорт йўлаклари рақобатбардошлигини ошириш, техник регламент ва стандартларни уйғунлаштириш, ўзаро келишилган тариф сиёсатини амалга ошириш ва преференцияларни ўзаро тақдим этиш транспорт соҳасидаги муҳим вазифалар сифатида белгиланди.
Ўзбекистон барча санитария талабларига риоя этган ҳолда ўзаро авиақатновларни имкон қадар тез фурсатда қайта йўлга қўйиш тарафдоридир. Бу ишбилармонлик, гуманитар ва сайёҳлик алмашинувларини тиклашга хизмат қилади, дея таъкидлади Президент Шавкат Мирзиёев.
МДҲ мамлакатларининг Ҳамдўстлик давлатларида меҳнат фаолиятини олиб бораётган фуқароларини ижтимоий ва ҳуқуқий ҳимоя қилиш масаласи тобора долзарб аҳамият касб этмоқда. Шу муносабат билан Ўзбекистон раҳбари меҳнат мигрантлари ҳужжатларини ўзаро тан олишнинг ягона механизмини яратиш ва бу соҳада алоҳида дастур қабул қилиш вақти келганини қайд этди.
Бугунги кунда санитария-эпидемиологик тусдаги фавқулодда вазиятларни мониторинг қилиш ва уларга барвақт жавоб қайтаришнинг самарали тизимини шакллантириш алоҳида аҳамият касб этмоқда. Шу муносабат билан МДҲ доирасидаги тегишли келишувни тайёрлаш ишлари тезлаштирилади.
Касалликларни профилактика қилиш ва соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш мақсадида ҳар йили оммавий спорт ва маданий тадбирларни ташкил этган ҳолда «МДҲ саломатлик марафони»ни ўтказиш таклиф этилди.
МДҲ ижодий ва фан зиёлиларининг навбатдаги форуми доирасида Ўзбекистонда «Ҳамдўстлик мамлакатлари маданий мероси» конференциясини ўтказиш ғояси илгари сурилди. Бу анъанавий яқин бўлган гуманитар алоқаларни мустаҳкамлашга хизмат қилади.
МДҲ маконидаги хавфсизликка таҳдид солаётган хатарлар тўғрисида сўз юритилар экан, Афғонистонда йўлга қўйилаётган тинчлик жараёнини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш муҳим экани қайд этилди.
— Ушбу мамлакатнинг тинчлиги бутун Ҳамдўстлик маконида хавфсизлик ва барқарорликни таъминлашнинг муҳим омилидир. Бу, шунингдек, давлатларимизнинг Жанубий Осиё билан савдо-иқтисодий ҳамкорлигини ривожлантириш учун янги имкониятлар дегани, — дея таъкидлади Президентимиз.
Мафкуравий ва ахборот соҳаларида хавфсизликни таъминлаш масалалари ҳам янги, ноодатий ёндашувларни тақозо этаётгани қайд этилди. Ушбу мавзудаги аввал қолдирилган Халқаро экспертлар форуми келгуси йилда Тошкент шаҳрида ўтказилади.
Бундан ташқари, ҳуқуқий ахборот билан алмашиш учун МДҲ Ягона электрон платформасини яратиш ва Радикаллашувдан қайтариш соҳасидаги ҳамкорлик дастурини ишлаб чиқиш таклиф этилди.
Ташкилот маконида дўстлик ва яқин ҳамкорликни мустаҳкамлашда парламентларнинг ўрни ортиб бораётгани таъкидланди. Президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон келгуси йилда МДҲ Парламентлараро ассамблеясининг йиғилишларидан бирини пойтахтимизда ўтказишга тайёрлигини билдирди.
Сўнг МДҲга аъзо давлатлар делегациялари раҳбарлари сўзга чиқиб, амалга оширилган кенг кўламли ишлар учун Ўзбекистон Республикасига чуқур миннатдорлик билдирдилар, бу мамлакатимизнинг Ҳамдўстликка самарали раислигини таъминлабгина қолмай, ташкилот доирасидаги кўп қиррали амалий ҳамкорликни янада кенгайтирганини таъкидладилар.
Давлат раҳбарларининг нуқтларида иқтисодиёт, транспорт, хавфсизлик, гуманитар соҳаларда алоқаларни чуқурлаштириш, МДҲда тинчлик, барқарорлик ва изчил тараққиётни таъминлашга қаратилган муҳим ташаббуслар илгари сурилди.
Саммит якунида Президент Шавкат Мирзиёев таъкидлаганидек, пандемия оқибатлари билан боғлиқ барча қийинчиликларга қарамай, биргаликдаги саъй-ҳаракатлар билан Ҳамдўстлик янги воқеликка самарали мослашишга қодирлигини намойиш этди.
Мажлисда МДҲни янада ривожлантириш конепцияси ҳамда уни амалга ошириш бўйича асосий тадбирлар режаси, БМТ ташкил этилганининг 75 йиллиги муносабати билан ҳамда халқаро ахборот хавфсизлигини таъминлаш соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида қўшма баёнотлар қабул қилинди.
Шунингдек, келгуси йилда ташкилотга Беларусь Республикаси раислик қилиши ва навбатдаги саммитни Минск шаҳрида ўтказиш тўғрисидаги қарорлар ҳамда кўп томонлама ҳамкорликнинг турли йўналишларига доир қатор муҳим ҳужжатлар имзоланди.

Шавкат Мирзиёев предложил принять Программу по трудовой миграции в СНГ
18 декабря под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева состоялось заседание Совета глав государств Содружества Независимых Государств в формате видеоконференции.
В работе саммита приняли участие президенты Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, Республики Беларусь Александр Лукашенко, Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Республики Молдова Игорь Додон, Российской Федерации Владимир Путин, Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов, исполняющий обязанности Президента Кыргызской Республики Талант Мамытов, председатель Исполнительного комитета – Исполнительный секретарь СНГ Сергей Лебедев и председатель Совета Межпарламентской ассамблеи Содружества Валентина Матвиенко.
В соответствии с повесткой дня было рассмотрено состояние многопланового сотрудничества, обсуждены приоритеты взаимодействия и определены совместные планы по укреплению партнерских отношений в рамках СНГ.
В своем выступлении глава нашего государства отметил, что Республика Узбекистан впервые взяла на себя почетную и ответственную миссию председательства в Содружестве Независимых Государств.
Выражена уверенность, что использование огромного потенциала СНГ, консолидация общих усилий, укрепление взаимного доверия и сотрудничества помогут найти оптимальные пути скорейшего выхода из кризиса, вызванного пандемией коронавируса.
– Узбекистан готов к совместной выработке и реализации новых, нестандартных и взаимовыгодных подходов к решению общих проблем, – отметил Президент Шавкат Мирзиёев.
Наша страна выступает за поэтапный выход на качественно новый уровень сотрудничества, повышение эффективности механизмов взаимодействия и практической реализации принятых в рамках СНГ документов.
Президент Республики Узбекистан высказал ряд предложений по расширению многопланового сотрудничества в рамках Содружества.
Так, в нынешних условиях приоритетной задачей является скорейшее восстановление экономик, торговых и кооперационных связей наших стран. Отмечено, что несмотря на вызовы, наблюдается устойчивый рост товарооборота Узбекистана со странами СНГ. С отдельными партнерами торговля в этом году выросла более чем на 20 процентов.
Была подчеркнута важность широкого внедрения практики «зеленых» и упрощенных коридоров, запуска единой площадки и принятия «Дорожной карты» по развитию электронной торговли в рамках Содружества.
Лидер нашей страны отметил необходимость разработки Комплексной программы промышленной кооперации.
Речь идет о создании совместных кластеров в агропромышленном секторе, в области машиностроения, электротехники, легкой и пищевой промышленности, фармацевтики и других приоритетных отраслях. Презентацию этой программы, а также инновационных проектов и передовых технологий предложено провести в ходе Форума промышленной кооперации стран СНГ в Ташкенте.
Ключевыми задачами в сфере транспорта определены повышение конкурентоспособности транспортных коридоров, гармонизация регламентов и стандартов, проведение согласованной тарифной политики и взаимное предоставление преференций.
Узбекистан также выступает за скорейшее возобновление авиасообщения на взаимной основе, с соблюдением всех санитарных требований. Это будет способствовать восстановлению деловых, гуманитарных и туристических обменов.
Остро стоит вопрос социальной и правовой защиты граждан стран СНГ, осуществляющих трудовую деятельность в государствах Содружества. Как отметил Президент Узбекистана, настало время создать единый механизм взаимного признания документов трудовых мигрантов и принять отдельную Программу в этой сфере.
Особую актуальность также приобретает формирование эффективной системы мониторинга и раннего реагирования на чрезвычайные ситуации санитарно-эпидемиологического характера. В этой связи будет ускорена подготовка соответствующего Соглашения в рамках СНГ.
В целях профилактики заболеваний и пропаганды здорового образа жизни предложено ежегодно проводить «Марафон здоровья СНГ» с организацией массовых спортивных и культурных мероприятий.
В рамках очередного Форума творческой и научной интеллигенции СНГ лидер нашего государства предложил провести в Узбекистане конференцию «Культурное наследие стран Содружества», что будет содействовать укреплению традиционно тесных гуманитарных связей.
Говоря о вызовах и угрозах безопасности на пространстве СНГ, Шавкат Мирзиёев отметил важность всесторонней поддержки наметившегося мирного процесса в Афганистане.
– Мир в этой стране – важный фактор обеспечения безопасности и стабильности на всем пространстве Содружества. Это также новые возможности для развития торгово-экономического сотрудничества наших стран с Южной Азией, – заявил Президент нашей страны.
Подчеркнуто, что новых, неординарных подходов требуют также вопросы обеспечения безопасности в идеологической и информационной сфере. В следующем году в Ташкенте пройдет ранее отложенный Международный экспертный форум по данной тематике.
Кроме того, предложены создание Единой электронной платформы СНГ для обмена правовой информацией и разработка Программы сотрудничества в области дерадикализации.
Отмечена возрастающая роль парламентов в укреплении отношений дружбы и тесного взаимодействия на пространстве СНГ. Узбекистан готов в следующем году провести в Ташкенте одно из заседаний Межпарламентской ассамблеи СНГ, отметил Президент Шавкат Мирзиёев.
Далее выступили главы делегаций государств-участников СНГ, которые выразили огромную признательность Республике Узбекистан за проведенную большую работу, что обеспечило не только эффективное председательство страны в Содружестве, но и существенно расширило многоплановое практическое сотрудничество в рамках Организации.
В выступлениях выдвинуты важные инициативы по углублению взаимодействия в области экономики, транспорта, безопасности, в гуманитарной сфере, направленные на обеспечение мира, стабильности и устойчивого развития в СНГ.
В завершение саммита глава нашего государства отметил, что несмотря на все трудности, связанные с последствиями пандемии, совместными усилиями продемонстрирована способность СНГ эффективно адаптироваться к новым реалиям.
По итогам заседания приняты Концепция дальнейшего развития СНГ и План основных мероприятий по ее реализации, совместные заявления по случаю 75-летия создания ООН и о сотрудничестве в области обеспечения международной информационной безопасности.
Кроме того, подписаны решения о председательстве Республики Беларусь в СНГ в следующем году и проведении очередного саммита в городе Минске, а также ряд важных документов по различным направлениям многостороннего сотрудничества.