Шавкат Мирзиёев 5 та лойиҳа билан танишди
Президент Шавкат Мирзиёев 18 апрель куни қурилиш лойиҳаларига оид 5 та тақдимот билан танишган. Бу ҳақда президент матбуот хизмати хабар берди.
Дастлаб «Янги Ўзбекистон» университети лойиҳаси кўриб чиқилган. Университет учун Мирзо Улуғбек тумани Дўрмон йўли кўчаси бўйида 30 гектар ер ажратилган. Мажмуа лойиҳаси Туркиянинг Outdoor Factory компанияси билан ҳамкорликда ишлаб чиқилган. Унга кўра, бу ерда 5 та факультет учун ўқув бинолари, маъмурият, ўқитувчилар ва талабалар учун ётоқхоналар, ошхона, кутубхона, лаборатория, спорт саройи ва стадион барпо этилади.
Ҳозир бу ҳудудда Президент мактаби бор. Келгусида Президент таълим муассасалари агентлиги ҳам шу ерда жойлашади. Шу тариқа, ҳудуд таълимга ихтисослашган яхлит мажмуа бўлади.
Яна бир лойиҳа келгусида давлат музейларини реконструкция қилишга қаратилган. Унга кўра, биноларнинг архитектураси ва тарихий қийматини сақлаб қолган ҳолда ички шароитларини яхшилаш, замонавий техникалар билан жиҳозлаш режалаштирилган. Жаҳондаги машҳур музейлар тажрибаси асосида экспонатларнинг кўримлилигини ошириш, тарихий ашёларни безарар сақлаш, келувчиларга қулайликлар яратиш бўйича ҳамма жиҳатлар инобатга олинган. Бу ишлар натижасида музейларнинг кўргазма майдони кенгайиб, аҳоли ва сайёҳлар учун жозибадорлиги ошади.
Яшнобод туманидаги «Технопарк» ҳудудида аквапарк барпо этиш лойиҳаси ҳам истиқболли. Бунинг учун ҳозирда фойдаланилмай турган бино билан бирга 4,5 гектар ер мўлжалланган. Мажмуа тўғридан-тўғри чет эл инвестицияси эвазига барпо этилади. Бу ерда очиқ ва ёпиқ сув ҳавзалари, аттракционлар, тамаддихона, ўйин майдончалари бўлади.
Шунингдек, Юнусобод туманидаги Астрономия хиёбони ҳудудида гуллар боғи барпо этиш режалаштирилган. Бу жой аҳолининг маданий дам олиши, пойтахт экологияси яхшиланиши учун яна бир омил бўлиши айтилган.
Бундан ташқари, тақдимотда шаҳарлараро йўл инфратузилмасини яхшилаш чора-тадбирлари ҳам муҳокама қилинган.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией строительных объектов
Как известно, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 23 июня 2021 года был основан Университет "Новый Узбекистан". Постановлением определены задачи по выделению земельного участка для университета, разработке и строительству современного учебного кампуса с привлечением зарубежных специалистов.
Данный проект рассмотрен в ходе презентации. Отмечалось, что для университета выделено 30 гектаров земли вдоль улицы Дурмон йули в Мирзо-Улугбекском районе столицы. Проект комплекса разработан совместно с турецкой компанией Outdoor Factory. Он предусматривает возведение учебных корпусов для 5 факультетов, административного здания, общежития для преподавателей и студентов, столовой, библиотеки, лаборатории, дворца спорта и стадиона.
В настоящее время в этом районе находится Президентская школа. В будущем здесь же разместится Агентство Президентских образовательных учреждений. Таким образом, здесь появится интегрированный образовательный комплекс.
Глава государства поручил выполнить строительные работы качественно, отразить в учебных корпусах деятельность и наследие наших великих ученых, создать комфортные условия для учебы и передвижения молодежи.
Представлен также проект по реконструкции государственных музеев. Планируется улучшить внутренние условия и техническое оснащение зданий, сохранив при этом их архитектурный облик и историческую ценность. На основе опыта всемирно известных музеев в проекте учтены особенности повышения наглядности экспонатов, безопасности хранения исторических артефактов, создания удобств для посетителей. В результате этой работы расширится экспозиционная площадь музеев и повысится их привлекательность для местных жителей и туристов.
Рассмотрен и проект строительства аквапарка на территории «Технопарка» в Яшнабадском районе. Объект планируется построить на территории неиспользуемых ныне 4,5 гектара земель и одного здания с привлечением прямых иностранных инвестиций. Здесь будут крытые и открытые бассейны, водные аттракционы, рестораны, детские площадки.
В нашей стране продолжается реализация общенационального проекта «Яшил макон». Целям проекта соответствуют и планы по созданию Цветочного сада на территории Парка астрономии в Юнусабадском районе. Сад станет еще одним шагом в процессе создания условий для культурного отдыха населения и улучшения экологии столицы.