Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Вашингтон шаҳрига ташрифининг ишбилармонлик дастури доирасида 6 ноябрь куни АҚШ Халқаро молиявий тараққиёт корпорацияси (DFC) бош директори Бен Блекни қабул қилди.
DFC – АҚШнинг миллий ривожланиш институти бўлиб, ривожланаётган мамлакатларда инфратузилма ва саноат лойиҳаларини амалга ошириш учун хусусий капитални сафарбар қилиш билан шуғулланади.
Учрашувда олий даражадаги фаол мулоқотлар ва савдо-инвеститсиявий ҳамкорлик кенгайиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Энергетика, муҳим минераллар, молия, транспорт, қишлоқ хўжалиги ва АТ соҳаларида йирик қўшма ташаббуслар ишлаб чиқилмоқда.
Амалий шерикликни чуқурлаштиришга алоҳида эътибор қаратилди. Устувор лойиҳаларни молиялаштириш учун қўшма инвестиция платформасини яратишни жадаллаштириш, кичик бизнесни қўллаб-қувватлаш, шунингдек, Тошкент шаҳрида корпорациянинг минтақавий офисини очиш бўйича аниқ чора-тадбирлар кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари корпорациянинг инфратузилма лойиҳаларини амалга оширишда давлат-хусусий шериклик асосида иштирок этиши муҳимлигини таъкидлади.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках деловой программы пребывания в городе Вашингтоне 6 ноября принял генерального директора Корпорации международного финансового развития США (DFC) Бена Блэка.
DFC – национальный институт развития США, мобилизующий частный капитал для реализации инфраструктурных и промышленных проектов в развивающихся странах.
В ходе встречи с удовлетворением отмечены интенсивные контакты на высшем уровне и расширение торгово-инвестиционного взаимодействия. На проработке крупные совместные инициативы в области энергетики, критических минералов, финансов, транспорта, сельского хозяйства и IT.
Особое внимание уделено углублению практического партнерства. Рассмотрены конкретные шаги по ускорению создания совместной инвестиционной платформы для финансирования приоритетных проектов, поддержке малого бизнеса, а также открытию регионального офиса корпорации в городе Ташкенте.
Глава нашего государства также подчеркнул важность участия корпорации в реализации инфраструктурных проектов на основе государственного-частного партнерства.