Ўзбек-қирғиз чегарасида отишма: қурбонлар бор
Кеча, 5 апрель куни Ўзбекистон ва Қирғизистон чегарасида юз берган отишма оқибатида 2 қирғиз фуқароси ҳалок бўлган, дея хабар берди Қирғизистон хавфсизлик қўмитаси чегара хизмати.
Хабарга кўра, Жалолобод вилояти Оқсий туманидаги Дейрес қишлоғида бир неча қирғизлар отларда Ўзбекистон ҳудудига ноқонуний юк олиб ўтишга уринган. Ўзбекистон чегарасига 500 метр қолганда ўзбек чегарачилари уларни пайқаб қолган.
Ўзбек томонининг тўхташ ҳақидаги буйруғига улар бўйсунмаган. Уларни қўлга олиш пайтида тартибсизлик келиб чиққан ва Ўзбекистон чегарачилари ўт очишга мажбур бўлишган. Оқибатда 2 нафар қирғиз ҳалок бўлган, қолганлари Қирғизистон ҳудудида яширинишга улгурган.
Ўзбекистон чегарачилари сўзларига кўра, чегарани бузганлар 20 минг доллар миқдорида контрабанда маҳсулотларини олиб ўтишга ҳаракат қилишган. Сўнгроқ маълум бўлишича, ҳалок бўлганлар Ўзбекистонда туғилган, кейинчалик Қирғизистон фуқаролигини олишган. Шунинг учун уларда ўзбек паспорти сақланиб қолган.
Ўша куннинг ўзида иккала давлат чегара хизматлари вакиллари тезкор йиғилиш ўтказиб, вазиятни ўрганишган. Бугун эса Ўзбекистон томони ҳалок бўлган 2 қирғиз жасадини Қирғизистонга топширган.

В результате стрельбы на узбекско-кыргызской границе погибли двое человек
5 апреля, на кыргызско-узбекской границе в ходе инцидента с применением оружия погибли два кыргызстанца. Об этом сообщает пресс-служба Пограничной службы ГКНБ Кыргызской Республики.
По предварительной информации, в селе Дейрес Аксыйского района Джалал-Абадской области несколько кыргызстанцев пытались нелегально провезти груз на лошадях на территорию Узбекистана. В 500 метрах от линии госграницы на территории Узбекистана их обнаружили пограничники Узбекистана.
«Требованиям узбекских пограничников остановиться контрабандисты не подчинились. В ходе задержания гражданских лиц завязалась потасовка. В целях сохранения своих жизней пограничники Узбекистана применили оружие, в результате чего двое граждан получили огнестрельные ранения, несовместимые с жизнью. Остальным нарушителям удалось скрыться на территории Кыргызстана», — говорится в сообщении.
Со слов пограничников Узбекистана, кыргызстанцы пытались провезти контрабандный груз общей стоимостью более 20 тысяч долларов.
«Как выяснилось позднее, погибшие граждане – выходцы из Узбекистана, но в 2012 году получили гражданство Кыргызстана. По предварительной информации, при этом они сохранили узбекские паспорта», — отмечает Погранслужба.
Сегодня в 17:55 состоялась встреча пограничных представителей двух стран. Они выехали на место инцидента для изучения обстоятельств произошедшего. Пограничные представители договорились, что каждая сторона проведет собственное расследование.