G‘ijduvonda yashovchi odamning uyi tekshirilganida, juda ko‘p miqdordagi kofe chiqdi. Ammo bu oddiy kofe emas — ozdiruvchi, tarkibida kuchli ta’sir qiluvchi modda bor!
Davlat xavfsizlik xizmatining Buxoro viloyati bo‘yicha boshqarmasi hamda Bosh prokuratura huzuridagi Departament hamkorligida G‘ijduvon tumanida o‘tkazilgan tezkor tadbirda muqaddam sudlangan fuqaro (1985-y.t.) ning yashash xonadoni xolislar ishtirokida ko‘zdan kechirildi.
Natijada, chet elda ishlab chiqarilgan va bojxona rasmiylashtiruvidan o‘tganligini tasdiqlovchi hujjatlari bo‘lmagan 34 050 dona «KETO COFFEE MIX SLIM COFFEE», 2790 dona «SLT SLIM LUX COFFEE», 3000 dona «HOODIA CACTUS SLIMMING COFFEE», 720 dona «SLIM GREEN COFFEE», 5280 dona «NATURE COMPLEX LK FAT BURNING», 1000 dona «LAO SE LON», 12 132 dona «FIT90 FAT BURNER», 13 392 dona «REDUKSIN LAYT», 23 292 dona «SINZISHOU PLUS» va boshqa turdagi dori vositalari borligi ma’lum bo‘ldi.
«Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi» DM xulosasiga ko‘ra, mazkur dori vositalari tarkibida sibutramin moddasi mavjud, Vazirlar Mahkamasining 2019-yildagi «O‘zbekiston Respublikasida kuchli ta’sir qiluvchi moddalar muomalasini tartibga solish to‘g‘risida»gi 818-sonli qaroriga ko‘ra, sibutramin kuchli ta’sir qiluvchi moddalar ro‘yxatiga kiritilgan.
Holat yuzasidan ushbu fuqaroga nisbatan Jinoyat kodeksining 251-1 moddasi 5-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Olib borilayotgan tergov harakatlari doirasida ushbu dori vositalarining xorijdan olib kelinishi bilan bog‘liq vaziyatga oydinlik kiritish bo‘yicha zarur choralar ko‘rilmoqda, deyiladi xabarda.

В Бухаре пресечена торговля кофе для похудения, содержащего сильнодействующие вещества. Об этом сообщает пресс-служба СГБ.
В ходе оперативного мероприятия, проведенного Управлением СГБ по Бухарской области совместно с Департаментом при Генеральной прокуратуре в Гиждуванском районе, был осмотрен жилой дом ранее судимого гражданина 1985 года рождения в присутствии понятых.
В ходе обыска было обнаружено:
• 34 050 упаковок Keto Coffee Mix Slim Coffee,
• 2790 — SLT Slim Lux Coffee,
• 3000 — Hoodia Cactus Slimming Coffee,
• 720 — Slim Green Coffee,
• 5280 — Nature Complex LK Fat Burning,
• 1000 — Lao Se Lon,
• 12 132 — Fit90 Fat Burner,
• 13 392 — Reduksin Light,
• 23 292 — Sinzishou Plus, а также другие лекарственные средства, произведённые за рубежом и не имеющие документов, подтверждающих прохождение таможенного оформления.
Согласно заключению ГУП «Центр безопасности фармацевтической продукции», в составе этих препаратов содержится сибутрамин — вещество, включённое в перечень сильнодействующих веществ в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 2019 года «О регулировании обращения сильнодействующих веществ в Республике Узбекистан».
По данному факту в отношении гражданина возбуждено уголовное дело по части 5 статьи 251-1 Уголовного кодекса (Изготовление, распространение, рекламирование, демонстрация продукции, пропагандирующей сильнодействующие вещества, не являющиеся наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами либо незаконный оборот таких веществ или ядовитых веществ).
В рамках следственных действий принимаются меры по выяснению обстоятельств ввоза этих препаратов из-за рубежа.