Konstitutsiyaning 70-75-moddalari o‘zgarishsiz qoldiriladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi deputatlari va faollari bilan uchrashuvda xalqimizga murojaat qildi.
«Shundan kelib chiqqan holda hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasining o‘ziga xos etnik, madaniy xususiyatlari, milliy urf-odat va qadriyatlari, alohida huquqiy maqomini e’tiborga olib, loyihadagi Qoraqalpog‘iston Respublikasining huquqiy maqomiga oid normalarni o‘zgartirishsiz qoldirish zarur, deb hisoblayman. Ya’ni, Konstitutsiyaning 70, 71, 72, 74, 75-moddalari o‘zgarishsiz qoldiriladi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasidan ushbu masalani tez kunlarda ko‘rib chiqishni so‘rayman.
Qadrli Qoraqalpog‘iston ahli!
Takror aytaman – asrlar davomida o‘zbek va qoraqalpoq xalqlari o‘rtasida shakllangan azaliy do‘stlik va qardoshlik, o‘zaro hurmat va mehr-oqibat, og‘izbirchiligimizni asrab-avaylaylash, yurtimizda hukm surayotgan tinchlik va barqarorlik muhitini saqlash – barchamizning burchimizdir.
Konstitutsiyaviy islohotlarimizning bosh maqsadi ham aynan mana shundan iborat», – dedi Shavkat Mirziyoyev.
«Yangi O‘zbekiston, Yangi Qoraqalpog‘istonni albatta birgalikda quramiz! Shu sohadagi barcha islohotlarimiz, muhokamalarimiz, hech shubhasiz, demokratiya va huquqiy mezonlar asosida amalga oshirilishi zarur.
Ayni vaqtda tinchlik va osoyishtalik, jamoat xavfsizligini buzishga urinayotgan har qanday shaxslarga nisbatan qonun doirasida qat’iy choralar ko‘riladi.
O‘zbekistonda «Qonun – ustuvor, jinoyatga jazo muqarrar» degan qoidani amalda ta’minlash uchun barcha kuch va imkoniyatlar yetarli.
Hozirgi vaziyatda barcha yurtdoshlarimizni hamjihatlik va birdamlikka, oqilona ish ko‘rishga, turli g‘arazli chaqiriq va harakatlarga berilmaslikka da’vat etaman.
Men olijanob va bag‘rikeng qoraqalpoq xalqining aql-idroki va donishmandligiga ishonaman», dedi davlatimiz rahbari so‘zining yakunida.

Статьи 70-75 Конституции будут оставлены без изменений
Как мы сообщали ранее, Президент Шавкат Мирзиёев на встрече с депутатами Жокаргы Кенеса, представителями старшего поколения и активом Каракалпакстана обратился к народу.
На встрече президент отметил, что проект поправок в Конституцию Республики Узбекистан будет меняться и совершенствоваться исходя из пожеланий, предложений и мнений граждан.
«Исходя из этого и принимая во внимание уникальные этнические, культурные особенности, национальные традиции и ценности, особый правовой статус Республики Каракалпакстан, считаю необходимым оставить в проекте нормы о правовом статусе Республики Каракалпакстан без изменений. То есть статьи 70, 71, 72, 74, 75 Конституции будут оставлены без изменений.
Прошу Законодательную палату Олий Мажлиса рассмотреть этот вопрос в кратчайшие сроки.
Дорогие жители Каракалпакстана!
Повторяю — долг всех нас — сохранить многовековую дружбу и братство между узбекским и каракалпакским народами, взаимное уважение и доброту, наше единство, атмосферу мира и стабильности, царящую в нашей стране.
Это и есть главная цель наших конституционных реформ.
Мы обязательно вместе построим Новый Узбекистан и Новый Каракалпакстан! Все наши реформы и обсуждения в этой сфере, без сомнения, должны осуществляться на основе демократии и правовых критериев.
При этом будут приняты строгие меры в рамках закона в отношении любых лиц, на данный момент пытающихся нарушить мир и спокойствие и общественную безопасность.
В Узбекистане достаточно всех сил и возможностей, чтобы обеспечить правило «Закон превыше всего, наказание за преступление неотвратимо».
В сложившейся ситуации призываю всех наших соотечественников проявить солидарность и единодушие, действовать разумно, не потакать разным злонамеренным призывам и действиям.
Я верю в ум и мудрость благородного и великодушного каракалпакского народа», — сказал глава государства.