Xorijga chiqish biometrik pasporti uchun qanday hujjatlar kerak?
Adliya vazirligi xorijga chiqish biometrik pasportini olish uchun qanday hujjatlar kerak bo‘lishini yana bir bor eslatib o‘tdi. Unga ko‘ra, fuqarolar xorijga chiqish biometrik pasportini rasmiylashtirish uchun ma’lumotlarni yig‘ish punktiga (pasport stol) quyidagi hujjatlarni taqdim etadi:
— ariza-anketa;
— biometrik pasport yoki ID-karta yoxud 16 yoshga to‘lmagan fuqarolar uchun tug‘ilganlik haqida guvohnoma;
— ilgari berilgan xorijga chiqish biometrik pasporti (mavjud bo‘lgan taqdirda);
— vakolatli organning qarori (xorijga chiqish biometrik pasporti ashyoviy dalil sifatida olib qo‘yilganida);
— harbiy guvohnoma yoki boshqa hujjat – harbiy xizmatga majburlar uchun;
— davlat boji to‘langanligi to‘g‘risidagi kvitansiya (243 ming 276 so‘m, 16 yoshga yetmaganlar uchun 162 ming 184 so‘m);
— ota-onalar, vasiylar (homiylar)ning fuqaroning xorijga chiqishiga notarial tasdiqlangan roziligi – voyaga yetmaganlar uchun;
— fuqaroga hamrohlik qiluvchi shaxsning notarial tasdiqlangan majburiyati – voyaga yetmaganlar uchun.

Какие документы требуются для получения биометрического загранпаспорта
Министерство юстиции напомнило, какие документы требуются для получения биометрического паспорта выезда за границу. Для оформления данного документа граждане должны предоставить следующие документы в пункт сбора информации (паспортный стол):
- биометрический паспорт или ID-карта либо свидетельство о рождении для граждан, не достигших 16-летнего возраста;
- ранее выданный заграничный биометрический паспорт (при наличии);
- решение уполномоченного органа (при изъятии заграничного биометрического паспорта в качестве вещественного доказательства);
- военный билет или иной документ – для военнообязанных;
- квитанция об уплате государственной пошлины (243 тысячи 276 сумов, 162 тысячи 184 сумов для лиц, не достигших 16 лет);
- нотариально заверенное согласие родителей, опекунов (попечителей) на выезд гражданина за границу – для несовершеннолетних;