O‘zbekistonda raqamli rivojlanishni jadallashtirish bo‘yicha «Huawei Accelerate» konferensiyalari Toshkent va Andijonda bo‘lib o‘tdi
2025-yilning 26–28 avgust kunlari Huawei va ABRIS Distribution kompaniyalari hamkorligida Toshkent va Andijon shaharlarida bir qator Huawei Accelerate eksklyuziv tadbirlari o‘tkazildi.
Tadbirlar Huawei kompaniyasining Yaqin Sharq va Markaziy Osiyoda turli ijtimoiy va iqtisodiy ahamiyatga ega sektorlarning raqamli transformatsiyasini jadallashtirishga qaratilgan mintaqaviy roud-shousining bir qismidir. O‘zbekistonda asosiy e’tibor ta’lim, mehmonxona biznesi, qurilish va ko‘chmas mulk, chakana savdo kabi sohalarda hamkorlar hamda mizojlarning raqamli imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan.
Huawei kompaniyasining O‘zbekistondagi direktori o‘rinbosari janob Toni Yan o‘zining kirish nutqida kompaniya sanoat ssenariylariga intellektual texnologiyalarni olib kirish orqali raqamli transformatsiya jarayonini tezlashtirish, tashkilotlarga rivojlanish va biznes imkoniyatlarini kengaytirishda yordam berishga intilayotganini ta’kidladi.
«Intellektual texnologiyalar davriga qadam qo‘yayotganimizda, yuqori tezlikdagi ma’lumotlar tarmoqlari, bulutli xizmatlar va sun’iy intellekt kabi yechimlar kundalik faoliyatning asosi va yangi imkoniyatlar kalitiga aylanmoqda. Tadbirimiz hamkorlarni birlashtirish va turli sohalarda barqaror innovatsiyalarni joriy etishni qo‘llab-quvvatlash uchun ekotizimni shakllantirishga qaratilgan. Innovatsiyalarni birgalikda amalga oshirish, o‘z navbatida, turli sohalardagi mijozlarning rivojlanishiga va maqsadlariga erishishida yordam beradi», — dedi Toni Yan.
ABRIS Distribution korporativ segmentni, iqtisodiyotning turli sohalaridagi tashkilotlarni va ijtimoiy ahamiyatga ega obyektlarni raqamli o‘zgartirish bo‘yicha Huawei kompaniyasining strategik hamkori hisoblanadi.
«ABRIS Distribution O‘zbekiston bozoriga kirib kelganiga 30 yildan oshdi, kompaniya faoliyat yuritayotgan mamlakatlar soni 12 ga yetdi. Huawei kompaniyasi bilan hamkorlikning o‘tgan 10 yilida ta’lim, tibbiyot, turizm, qurilish, aloqa va boshqa sohalarda ko‘plab ijtimoiy va iqtisodiy muhim loyihalar amalga oshirildi. Biz birgalikdagi sa’y-harakatlarimiz bilan axborot texnologiyalari rivojiga hissa qo‘shamiz va O‘zbekistonning raqamli kelajagi uchun mustahkam poydevor yaratamiz», — dedi ABRIS Distribution kompaniyasining biznesni rivojlantirish menejeri Damir Xudayberganov.
Masalan, Wi-Fi 7 kabi yechimlar mehmonxona hamda tijoriy ko‘chmas mulk sohalari ish jarayonlarini soddalashtirib, mehmonlar va tashrif buyuruvchilarga ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini oshirishda yordam beradi. Shuningdek, ulanish qurilmalari va foydalanuvchilar sonining ko‘payishini hisobga olgan holda, qurilishning murakkabligi va ko‘lamidan qat’i nazar, hamma joyni qamrab olib, yuqori o‘tkazuvchanlikni ta’minlaydi.
Bundan tashqari, ko‘chmas mulk obyektlarini operatsion monitoring qilish va boshqarish uchun Huawei yechimlariga asoslangan aqlli platformalar ekspluatatsiya va texnik xizmat ko‘rsatish xarajatlarini kamaytirish va ularning energiya samaradorligini oshirish imkonini beradi.
Ta’lim sohasidagi intellektual innovatsiyalar tadqiqot faoliyatini rag‘batlantiradigan, ta’lim sifatini oshiradigan va ta’lim jarayonining barcha ishtirokchilari uchun qulay muhit yaratadigan intellektual ta’lim ekotizimlarini shakllantirib, raqamlashtirishning yangi bosqichiga o‘tish imkonini beradi:
• «Aqlli» kampuslar uchun intellektual raqamli platformaning ishga tushirilishi qulay, xavfsiz va innovatsion ta’lim muhitini yaratishga mo‘ljallangan videokuzatuv tizimlari, intellektual kirish nazorati, «aqlli» yoritish va energiya boshqaruvi kabi zamonaviy AKT texnologiyalarini birlashtiradi;
• Yuqori tezlikdagi Wi-Fi 6/7 tarmoqlari hamda bulutli yechimlar va aqlli boshqaruv tizimlari uyg‘unlikda talabalar, o‘qituvchilar va tadqiqot markazlarining ishonchli ulanishini ta’minlaydi;
• Interaktiv darslar va VR/AR laboratoriyalari asosida gibrid ta’limni tashkil etish uchun imkoniyatlar ochiladi;
• Ideahub intellektual doskalari ta’lim qiziqarliligini oshirish va amaliy ko‘nikmalarni rivojlantirish uchun sharoit yaratadi.
O‘zbekistonda 25 yillik tajribaga ega Huawei AKT sohasining faol ishtirokchisi sifatida har yili mahalliy mutaxassislar va ekspertlarning ilg‘or texnologiyalardan xabardorligini oshirishga qaratilgan tadbirlar o‘tkazadi. Huawei Accelerate konferensiyalari Toshkent va Andijondagi hamkorlar va mijozlarning 170 dan ortiq vakillarini birlashtirib, ularni biznes tuzilmasini o‘zgartirishi va xizmatlarini yangi intellektual darajaga olib chiqishi mumkin bo‘lgan so‘nggi tendensiyalar, muvaffaqiyatli loyihalar va aqlli yechimlar bilan tanishtirdi. 2025-yil 21-avgust kuni O‘zbekiston moliya-bank sektori uchun ham o‘quv-axborot anjumani o‘tkazildi.

С 26-го по 28-е августа 2025 года компания Huawei в сотрудничестве с ABRIS Distribution провела серию экслюзивных мероприятий Huawei Accelerate в Ташкенте и Андижане.
Мероприятия являются частью регионального роадшоу Huawei по странам Ближнего Востока и Центральной Азии, нацеленного на ускорение цифровой трансформации различных социально и экономически значимых секторов. В Узбекистане основной фокус был сделан на расширение цифровых возможностей партнёров и заказчиков в таких сферах, как образование, гостиничный бизнес, строительство и недвижимость, ритейл.
В своей вступительной речи Заместитель Директора Huawei в Узбекистане г-н Тони Ян отметил стремление компании в ускорении процесса цифровой трансформации за счет внедрения интеллектуальных технологий в отраслевые сценарии, помогая организациям процветать и наращивать свои бизнес возможности. «Вступая в эпоху интеллектуальных технологий, такие решения, как скоростные сети передачи данных, облачные сервисы и искусственный интеллект, становятся основой повседневной деятельности и ключом к новым возможностям. Наше мероприятие призвано объединить партнёров и сформировать экосистему для поддержки внедрения устойчивых инноваций в различные индустрии. Совместное внедрение инноваций в свою очередь поможет заказчикам из разных отраслей развиваться и достигать поставленных целей», - отметил Тони Ян.
Компания Abris Distribution является стратегическим партнёром компании Huawei по цифровой трансформации корпоративного сегмента, организаций в различных сферах экономики и социально значимых объектов. «Abris Distribution осуществляет свою деятельность на рынке Узбекистана более 30 лет, расширив своё присутствие до 12 стран. За последние 10 лет сотрудничества с Huawei было реализовано множество социально и экономически важных проектов в сфере образования, медицины, туризма, строительства, связи и других отраслей. Общими усилиями мы способствуем развитию информационных технологий и строим прочный фундамент для цифрового будущего Узбекистана», - поделился Дамир Худайбергенов, менеджер по развитию бизнеса Abris Distribution.
К примеру, решения для гостиничного сектора и сферы коммерческой недвижимости, такие как Wi-Fi 7, способствуют повышению качества обслуживания гостей и посетителей при одновременном упрощении рабочих процессов, а также предоставляют повсеместное покрытие вне зависимости от сложности и масштаба застройки для обеспечения полного охвата помещений и высокой пропускной способности с учетом роста количества подключенных устройств и пользователей. Интеллектуальные платформы для операционного мониторинга и управления объектами недвижимости на базе решений Huawei также позволяют снизить затраты на эксплуатацию и техническое обслуживание, и повысить их энергоэффективность.
В сфере образования интеллектуальные инновации позволяют перейти на новый уровень цифровизации, формируя интеллектуальные образовательные экосистемы, которые стимулируют исследовательскую деятельность, повышают качество обучения и создают комфортную среду для всех участников образовательного процесса:
- Запуск интеллектуальной цифровой платформы для «умных» кампусов позволяет объединить современные ИКТ-технологии, такие как системы видеонаблюдения с ИИ-аналитикой, интеллектуальный контроль доступа, «умное» освещение и энергоменеджмент, для создания комфортной, безопасной и инновационной образовательной среды;
- Высокоскоростные сети Wi-Fi 6/7, облачные решения в совокупности с интеллектуальными системами управления обеспечивают надежное подключение для учащихся, преподавателей и исследовательских центров;
- Открываются возможности для организации гибридного обучения на базе интерактивных классов и VR/AR-лабораторий;
- Интеллектуальные доски Ideahub создают условия для вовлеченного обучения и развития практических навыков.
Будучи активным участником ИКТ сектора с 25-летним опытом ведения деятельности в Узбекистане, компания Huawei на ежегодной основе проводит мероприятия для повышения осведомленности о передовых технологиях для местных специалистов и экспертов. Конференции Huawei Accelerate объединили более 170 представителей из числа партнёров и заказчиков в Ташкенте и Андижане, ознакомив их с последними тенденциями, успешными проектами и интеллектуальными решениями, которые способны изменить деловой ландшафт и вывести свои услуги на новый интеллектуальный уровень. 21го августа 2025г. также была проведена образовательно-информационная конференция для финансового и банковского сектора Узбекистана.