O‘zbekistonga tegishli ikki qishloq Qozog‘iston hududiga o‘tdi
Qozog‘iston va O‘zbekiston chegarasida joylashgan Bog‘is va Xiyobon qishloqlari rasman Turkiston viloyati hududiga o‘tkazildi.
«Turkiston viloyati chegaralaridagi umumiy maydoni 795,62 gektar bo‘lgan Bog‘is va Xiyobon aholi punktlari yerlarini qo‘shib, Turkiston viloyati chegaralarini o‘zgartirish to‘g‘risida»gi qarorni bosh vazir Asqar Mamin imzolagan.
2021-yil aprelda Turkiston viloyat maslahati hukumatga tomonlarning kelishuvi bilan O‘zbekistondan Qozog‘istonga o‘tgan yerlarni qo‘shib, mintaqa chegaralarini o‘zgartirish taklifini kiritgan.
Shunday qilib, Sariog‘ash viloyati chegarasi o‘zgartirildi. 750 gektar maydonga ega bo‘lgan O‘zbekiston hududidan Qozog‘iston hududiga o‘tkazilgan Bog‘is aholi punktining yerlari Oqjar qishloq okrugiga qo‘shib olinadi. 45,62 gektar maydonga ega Xiyobon qishlog‘ining yerlari Kurkeles qishloq okrugi chegaralariga kiritiladi.
Turkiston viloyatining turizm bo‘limi ilgari ushbu qishloqlar aslida avtonom bo‘lganligi, aholining o‘zlari qaysi davlatning fuqaroligini olishlarini bilmasliklarini tushuntirganlar. O‘zbekiston kelishuvga binoan ushbu yerlarni Qozog‘iston hududiga o‘tkazishga qaror qilindi. Qishloq aholisining bir qismida qozoq hujjatlari, bir qismi - o‘zbek hujjatlari bor. Xiyobon qishlog‘ining ko‘plab aholisi Toshkentda ishlaydi, deyiladi xabarda.

Два села, которые раньше относились к территории Узбекистана, официально присоединили к Казахстану
Расположенные на границе между Казахстаном и Узбекистаном сёла Багыс и Хиёбон официально отнесли к территории Туркестанской области. Соответствующее постановление правительства подписал премьер-министр Аскар Мамин.
«Правительство Республики Казахстан постановляет: изменить границы Туркестанской области путём включения в границы Туркестанской области земель населённых пунктов Багыс и Хиёбон общей площадью 795,62 гектара», – говорится в документе.
В апреле 2021 года Туркестанский областной маслихат внёс в правительство предложение об изменении границ региона путём присоединения земель, перешедших из Узбекистана в Казахстан по соглашению сторон.
Таким образом, изменена граница Сарыагашского района. Земли населённого пункта Багыс, перешедшие из Узбекистана в Казахстан, площадью 750 га присоединят к Акжарскому сельскому округу. Земли села Хиебон площадью 45,62 га включат в границы Куркелесского сельского округа.
В управлении туризма Туркестанской области пояснили, что раньше эти сёла были фактически автономными, жители сами не знали, гражданство какой страны они имеют. По соглашению с Ташкентом было решено отнести эти земли к территории Казахстана. Часть сельчан имеет казахстанские документы, часть – узбекистанские. Многие жители Хиёбона работают в Ташкенте.