O‘zbekistonliklarni haqorat qilgan shaxs rossiyalik emasligi aytildi
Rossiya Federal xavfsizlik xizmati ma’lumotiga ko‘ra, Litva maxsus xizmatlari nazoratidagi kanalda e’lon qilingan videoda o‘zini rus sifatida ko‘rsatgan shaxs aslida ukrainalik bo‘lgan. Videoda o‘zbeklar kurakda turmas so‘zlar bilan haqorat qilingan edi.
Aytilishicha, maqsad Rossiyaning MDH davlatlari bilan sheriklik munosabatlariga putur yetkazish bo‘lgan. Kuch ishlatar tuzilmalar tekshiruv o‘tkazib, internetda «go‘yoki rossiyalik fuqaro nomidan o‘zbek millati vakillari haqida millatchilikka asoslangan shovinistik fikrlar bildirgan» shaxsni aniqlashgan.
O‘zbeklarni haqoratlagan shaxs — Ukraina fuqarosi Nikolay Nikolayevich Kochmarik, 1984-yilda Nikolayev viloyatida tug‘ilgan, hozirda Ukraina hududida yashaydi, deyiladi xabarda.

Мужчина, оскорбивший узбеков в интервью, является украинцем — ФСБ России
Накануне в сети распространилось видео, на котором, предположительно, россиянин оскорбляет узбеков. Как сообщили в Центре общественных связей (ЦОС) ФСБ России, от его имени на самом деле говорит украинец, передает «Известия».
В ведомстве рассказали, что силовики провели проверку и установили лицо, которое «от имени якобы гражданина России в национал-шовинистической манере высказывалось о представителях узбекской нации» в интернете.
«Установленное лицо является гражданином Украины Кочмариком Николаем Николаевичем, 1984 года рождения, уроженцем Николаевской области УССР, в настоящее время находящимся на территории Украины и поддерживающим ВСУ», — рассказали в ФСБ.