Bugun jinoyat ishlari bo‘yicha Uchtepa tuman sudida Alisher Tursunov (Mubashshir Ahmad, 1974-yilda Namangan viloyatida tug‘ilgan, muqaddam sudlanmagan)ga oid jinoyat ishini birinchi instansiyada ko‘rib chiqish bo‘yicha sud jarayoni yakunladi.
E’lon qilingan sud hukmiga ko‘ra Alisher Tursunov Jinoyat kodeksining 156-moddasi (milliy, irqiy, etnik yoki diniy adovat qo‘zg‘atish) 2-qismi, 244-1-moddasi (jamoat xavfsizligi va jamoat tartibiga tahdid soladigan materiallarni tayyorlash, saqlash, tarqatish yoki namoyish etish) 3-qismi “g” bandi va 244-3-moddasi (diniy mazmundagi materiallarni qonunga xilof ravishda tayyorlash, saqlash, olib kirish yoki tarqatish)da nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topildi.
Alisher Tursunovga Jinoyat kodeksining 57-moddasini (yengilroq jazo tayinlash) qo‘llagan holda 59 (bir necha jinoyat sodir etganlik uchun jazo tayinlash) va 61 (jazolarni qo‘shishning hisoblash qoidalari) moddalari tartibida 2 yil 6 oy muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi.
Shu bilan birga Internet tarmog‘idagi Facebook, Instagram ijtimoiy tarmoqlari, Telegram messenjeri hamda YouTube videoxostingidagi Mubaşşir Ahmad va Azon Global – Muqobil axborot-tahliliy kanali nomli sahifalar (kanallar) faoliyati to‘xtatilib, bloklanishi belgilandi.
Jinoyat ishlari bo‘yicha Uchtepa tuman sudining ushbu hukmi ustidan taraflar qonunda belgilangan tartib va muddatda Toshkent shahar sudining jinoyat ishlari bo‘yicha sudlov hay’atiga apellyasiya/kassatsiya tartibida shikoyat berish va protest keltirishga haqliligi ma’lum qilinadi.

Сегодня в суде по уголовным делам Учтепинского района завершилось судебное разбирательство по делу в отношении Мубашшира Ахмада (Алишер Турсунов, 1974 года рождения, уроженец Наманганской области, ранее не судимый).
Согласно оглашённому приговору, Алишер Турсунов признан виновным в совершении преступлений, предусмотренных:
- частью 2 статьи 156 Уголовного кодекса (возбуждение национальной, расовой, этнической или религиозной вражды),
- пунктом «г» части 3 статьи 244-1 (изготовление, хранение, распространение или демонстрация материалов, создающих угрозу общественной безопасности и общественному порядку),
- статьёй 244-3 (незаконное изготовление, хранение, ввоз или распространение материалов религиозного содержания).
С учётом применения статьи 57 Уголовного кодекса (назначение более мягкого наказания), а также в порядке статей 59 (назначение наказания за совершение нескольких преступлений) и 61 (порядок исчисления при сложении наказаний), ему назначено наказание в виде 2 лет и 6 месяцев лишения свободы.
Отбывать наказание он будет в колонии общего режима.
Кроме того, решением суда деятельность страниц (каналов) под названиями “Mubaşşir Ahmad” и “Azon Global – Muqobil axborot-tahliliy kanali” в социальных сетях Facebook, Instagram, а также в мессенджере Telegram и на видеохостинге YouTube подлежит прекращению и блокировке.
Сторонам разъяснено право обжаловать данный приговор суда по уголовным делам Учтепинского района в судебной коллегии по уголовным делам Ташкентского городского суда в апелляционном или кассационном порядке в установленные законом сроки.