Tojikiston fuqarolari Shamsiddin Fariduniy, Dalerjon Mirzoyev, Muhammadsobir Fayzov va Saidakromi Rajabalizoda Jinoyat kodeksining bir nechta moddalari, jumladan terakt sodir etish bo‘yicha ayblanmoqda.
Davlat ayblovchisi, shuningdek, tergovchilar ijrochilarga yordam bergan deb hisoblanayotgan 11 nafar shaxsga ham umrbod qamoq jazosi tayinlashni so‘radi. Yana to‘rt nafar ayblanuvchi uchun esa 19 yil 11 oydan 22 yil 10 oygacha ozodlikdan mahrum etish jazosi talab qilindi.
Eslatib o‘tamiz, «Krokus Siti Xoll» konsert zalidagi terakt 2024 yil 22 mart kuni «Piknik» guruhi konserti boshlanishidan bir necha daqiqa oldin sodir bo‘lgan.
Qurollangan to‘rt nafar jangari binoga bostirib kirib, tomoshabinlarga o‘q uzgan, so‘ngra esa yong‘in chiqargan. Olov qisqa vaqt ichida zal bo‘ylab tarqalgan, yong‘in maydoni 13 ming kvadrat metrdan oshgan. Yong‘inni to‘liq bartaraf etishga bir kun vaqt ketgan.
Rossiya manbalariga ko‘ra, terakt oqibatida 149 kishi halok bo‘lgan, qariyb 600 kishi turli darajada jarohat olgan.
Tergov versiyasiga ko‘ra, «Krokus Siti Xoll»ga hujum IShID tarkibiga kiruvchi «Viloyati Xuroson» guruhi tomonidan tashkil etilgan. Tergov qo‘mitasi teraktni tashkil etishda Ukraina maxsus xizmatlari aloqador bo‘lganini bildirgan. Ukraina hukumati esa bunga aloqador emasligini ma’lum qilgan.
Mazkur hodisadan so‘ng Rossiyada migrantlarga nisbatan bosim kuchaygani va reydlar soni oshgani xabar qilingan.

На прениях в Московском городском суде прокурор попросил приговорить исполнителей теракта в концертном зале «Крокус Сити Холл» к пожизненному лишению свободы в колонии особого режима. Об этом сообщило издание РБК со ссылкой на адвоката потерпевших.
Граждане Таджикистана Шамсидин Фаридуни, Далерджон Мирзоев, Махаммадсобир Файзов и Саидакрам Рачаболизода обвиняются по нескольким статьям Уголовного кодекса, включая совершение террористического акта.
Государственный обвинитель также попросил назначить пожизненное лишение свободы 11 фигурантам, которых следствие считает пособниками террористов. Для еще четверых он запросил сроки от 19 лет 11 месяцев до 22 лет 10 месяцев заключения.
Напомним, теракт в концертном зале «Крокус Сити Холл» произошел вечером 22 марта 2024 года — за несколько минут до начала концерта группы «Пикник».
Четверо вооруженных боевиков ворвались в здание и открыли стрельбу по зрителям, после чего устроили поджог. Огонь быстро распространился по залу, площадь пожара превысила 13 тыс. кв. м. Полностью ликвидировать возгорание спасателям удалось только к вечеру следующего дня.
В российских источниках сообщается, что в результате теракта погибли 149 человек, около 600 получили ранения различной степени тяжести.
По версии следствия, нападение на «Крокус Сити Холл» было организовано террористической группировкой «Вилаят Хорасан», входящей в состав ИГИЛ. Следственный комитет утверждал, что к организации теракта причастны украинские спецслужбы. Власти Украины заявляли о непричастности.