Zargarlarga «Navoiy KMK» DK va «Olmaliq KMK» AJdan 5 gramm va undan ortiq bo‘lgan granulalarni sotib olish huquqi berildi
Foto: «pkfcvet.ru»
O‘zbekiston Respublikasida zargarlik tarmog‘ini jadal rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi Prezident Farmoni (PF–5721, 18.05.2019-y.) qabul qilindi. Bu haqda «Huquqiy axborot» kanali xabar berdi.
Farmon bilan 2019-yil 1-iyuldan:
• zargarlik bo‘yicha litsenziyasi bo‘lgan mahalliy ishlab chiqaruvchilarga o‘zi ishlab chiqargan zargarlik buyumlarining asillik darajasini mustaqil belgilash va ularga asillik darajasi izlarini qo‘yish huquqi berildi;
• zargarlik buyumlarini ishlab chiqaruvchi litsenziyaga ega yakka tartibdagi tadbirkorlar o‘z mahsulotlarini mustaqil sotishi, aholidan qimmatbaho metallar parchalari, qimmatbaho toshlar va buyumlarni sotib olish huquqiga ega;
• davlat ulushi bo‘lmagan yoki davlat ulushi 50 foizdan kam bo‘lgan tadbirkorlar ishlab chiqarishda qimmatbaho metallar va qimmatbaho toshlarni sarflash, hisobini yuritish va saqlash tartibini mustaqil belgilaydi;
• jismoniy shaxslar qiymati 5 ming dollardan ko‘p bo‘lgan zargarlik buyumlarini deklaratsiya to‘ldirgan holda O‘zbekistondan tashqariga olib chiqishi mumkin;
• zargarlik sohasidagi tadbirkorlar «O‘zbekzargarsanoati» uyushmasiga ixtiyoriy a’zo bo‘lsa, uyushma a’zolarining imtiyoz va preferensiyalari ularga ham tatbiq etiladi.
2019-yil 1-iyundan qimmatbaho metallarni sotib olish uchun berilgan bank kreditlari bo‘yicha foiz xarajatlari Tadbirkorlik faoliyatni rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi tomonidan kompensatsiya qilish orqali zargarlik buyumlarini ishlab chiqaruvchilar qo‘llab-quvvatlanadi.
Farmon bilan, tijorat banklari va zargarlik buyumlari ishlab chiqaruvchilariga quyidagi huquqlar berildi:
• «Navoiy KMK» DK va «Olmaliq KMK» AJdan qimmatbaho metallarni o‘lchov plastinalari ko‘rinishida, 5 gramm va undan ortiq bo‘lgan granulalarni London qimmatbaho metallar birjasining tongi fiksingi asosida sotib olish;

С 1 июля ювелирам Узбекистана предоставляются новые права
- отечественным производителям, имеющим лицензию на производство ювелирных изделий, предоставляется право самостоятельно осуществлять опробование и проставление на производимые ими ювелирные изделия оттисков знака пробы;
- индивидуальные предприниматели, имеющие лицензию на производство ювелирных изделий, имеют право самостоятельно осуществлять реализацию продукции собственного производства, а также скупку у населения лома драгоценных металлов, драгоценных камней и изделий из них;
- юридические лица, не имеющие государственной доли в уставном фонде или с долей государства менее 50 процентов, а также индивидуальные предприниматели самостоятельно определяют порядок расходования, учета и хранения на производстве драгоценных металлов и драгоценных камней;
- физическим лицам, разрешается вывозить за пределы Республики Узбекистан готовые ювелирные изделия, стоимость которых превышает 5 тысяч долларов США, с заполнением таможенной декларации;
- при участии предпринимателей, имеющих лицензию на производство ювелирных изделий, в Ассоциации «Узбезаргарсаноати» посредством объединения на добровольной основе, на них распространяются льготы и преференции членов ассоциации.
С 1 июня 2019 года внедряется механизм поддержки производителей ювелирной продукции путем предоставления Государственным фондом поддержки развития предпринимательской деятельности компенсации на покрытие процентных расходов по кредитам коммерческих банков, выданным для закупа драгоценных металлов.
Коммерческим банкам и производителям ювелирных изделий Указом предоставляется право:
- приобретать у ГП «Навоийский ГМК» и АО «Алмалыкский ГМК» драгоценные металлы в виде мерных пластин, а также гранул весом от 5 граммов и выше исходя из цены утреннего фиксинга Лондонской биржи драгоценных металлов;