O‘zbekiston rahbari Aliyev va Pashinyanni nufuzli mukofot bilan tabrikladi
Kecha Birlashgan Arab Amirliklari poytaxti Abu-Dabi shahrida Shayx Zoid nomidagi "Insoniy birodarlik" xalqaro mukofotini topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev taqdirlash marosimi ishtirokchilariga videomurojaat yo‘lladi.
Unda davlatimiz rahbari mukofotga sazovor bo‘lgan Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev va Armaniston Respublikasi Bosh vaziri Nikol Pashinyanni tabrikladi.
"Siyosiy yetakchilarning uzoq davom etgan mojaroni oqilona hal etish, tinchlikka erishish yo‘lidagi birgalikdagi sa’y-harakatlari, hech shubhasiz, ushbu nufuzli mukofotga haqli ravishda munosibdir",  - dedi davlatimiz rahbari.
"Erishilgan kelishuv muammo yechimiga mas’uliyatli yondashuvning yorqin namunasi bo‘lib, keng mintaqamizda barqarorlikni ta’minlash yo‘lidagi tarixiy qadam bo‘ldi.
Bugungi kunda faqat ahillik, bir-birini qo‘llab-quvvatlash va yaqin do‘stlik orqali xalqlarimizning umumiy ravnaqi va farovonligini ta’minlash mumkin",  - qo‘shimcha qildi Prezidentimiz marosim ishtirokchilariga murojaatda.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston har qanday nizo va ziddiyatni faqat siyosiy-diplomatik vositalar, xalqaro huquq tamoyillari va yaxshi qo‘shnichilik asosida hal etish tarafdori ekanini ta’kidladi.

4 февраля в столице Объединенных Арабских Эмиратов городе Абу-Даби состоялась церемония вручения Международной премии имени Шейха Заида «За человеческое братство».
Президент Шавкат Мирзиёев направил участникам церемонии видеообращение.
Глава государства поздравил президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна с присуждением этой награды.
«Совместные усилия этих политических лидеров, направленные на разумное урегулирование многолетнего конфликта и достижение мира, по праву удостоены столь престижной награды», – отметил глава нашего государства.
«Достигнутое соглашение стало наглядным примером ответственного подхода к решению сложнейших проблем и по-настоящему историческим шагом на пути укрепления стабильности в нашем обширном регионе.
Только через единство, взаимную поддержку и партнерство возможно обеспечить общее процветание и благополучие наших народов», – отметил Президент нашей страны в послании участникам церемонии.
Глава нашего государства подчеркнул, что Узбекистан выступает за разрешение любых конфликтов и разногласий только политико-дипломатическими средствами, на основе принципов международного права и добрососедства.
Отдельно был отмечен вклад руководства Объединенных Арабских Эмиратов в активное продвижение гуманитарных инициатив и последовательное укрепление культуры диалога на международной арене.