Ucell yangi CRM va billingga o‘tdi
Millionlab kompaniya abonentlarining har bir harakati billingda aks etadi. Bu — kuniga milliardlab amaliyotlarni bajaruvchi ulkan apparat majmui.
Ucell mobil aloqa operatori yangi billing va CRM tizimlariga ulandi, ularda har soniyada millionlab operatsiyalar amalga oshadi.
Ikki yildan oshiq davom etgan uzoq muddatli murakkab loyiha yakunlandi va uni amalga oshirishda O‘zbekiston va Rossiyadan 100ga yaqin mutaxassis jalb etildi.
Bu jarayonni katta tezlikda yurib ketayotgan bir poyezddagi yo‘lovchilarni parallel relsdagi qo‘shni poyezdga ko‘chirishga qiyoslash mumkin. To‘xtamasdan, sekinlashmasdan, yo‘nalishni o‘zgartirmasdan va tezlikni pasaytirmasdan.
Natijada kompaniya mijozlar bilan aloqalar va hisob-kitoblarni boshqarishning yangi to‘liq funksiyali tizimiga ega bo‘ldi.
Loyiha haqida «COSCOM» MChJ (Ucell savdo belgisi) axborot texnologiyalari direktori Denis Kozlov so‘zlab berdi:
— Abonentlarni qiziqtirayotgan asosiy savol kundek ravshan: «Yangi tizim yakuniy iste’molchiga qanday afzalliklarni taqdim etadi?».
— Juda o‘rinli savol. Qisqacha aytganda, yangi billing bizga bozorga yangi mahsulotlarni olib kirish vaqtini qisqartirishda yordam beradi – abonentlar moslashuvchan, raqobatbardosh mahsulotlarga, shuningdek, xizmatlarning milliy valyutadagi tarifikatsiyasi va multivalyuta tarifikatsiyasi xizmatlariga ega bo‘ladi.
Bundan tashqari, abonentlar bazasining o‘sishini hisobga olgan holda, kompaniya xizmatlari ro‘yxati kengayishi hamda mobil ma’lumotlarni uzatish hajmlarining o‘sishi ko‘zda tutilgan. Rejadagi Ucell 4G tarmog‘ining sezilarli o‘sishi va mobil ma’lumotlarni uzatish qamrovini yanada oshirish, abonentlar bazasini kengaytirish sharoitida Ucellning yangi mahsulot va xizmatlarni yo‘lga qo‘yishga oid dolzarb biznes masalalarini hal etishga qodir zamonaviy CRM va billing yechimlarga o‘tish hayotiy zarur choralardan biri hisoblanadi.
— Yangi billingga o‘tish yakunida Ucellda nimalardan voz kechish va qanday natijaga erishish ko‘zda tutilgan?
— Loyiha 2019 yilda start oldi. Loyihaning yakunlanishi mobil operatorga strategik maqsadlarni muvaffaqiyatliroq hal etishga yordam beradi. Quyidagi zaruratlar loyihani joriy etishga undadi:
• Avvalgi eskirgan axborot texnologiya tizimlarini optimallashtirish va almashtirish
• Billing dasturiy ta’minotining faqat bir yetkazib beruvchi apparat majmuyiga bog‘liq bo‘lishidan voz kechish.
Yangi tizimga ulanish natijasida biz qanday qo‘shimcha afzalliklarga ega bo‘ldik?
• «Mobil qullik»ning bekor qilinishini qo‘llab-quvvatlash (MNP — mobile number portability — mobil telefon raqamlarini olib yurish imkoniyati).
• O‘zbekistondan tashqarida tezkor internetga ulanish tarifikatsiyasi, LTE rouming imkoniyati.
• 5G texnologiyasi bo‘yicha taqdim etiladigan xizmatlar tarifikatsiyasi.
• Oldindan to‘lov asosida xizmat ko‘rsatish abonentlari daromadlari bo‘yicha hisobot shakllantirish imkoniyati: umuman, yangi hisobot tizimi.
• Yakka tartibdagi, korporativ mijozlar va «aqlli qurilmalar»: B2B/B2C/M2M foydalanuvchilari uchun o‘z-o‘ziga xizmat ko‘rsatish shaxsiy kabinetlari.
• Billing/CRM imkoniyatlariga egalik qilishning boshqariladigan narxi.
Bu bir necha yil davomida ishlab beradi.
— Siz bir necha yil davomida ishlab berishi haqida gapiryapsiz. Uyali aloqa operatorlari qancha muddatda billingni o‘zgartiradi va Ucell uchun bu yangilik qanchaga yetadi?
— BSS/CRM yangi yechimidan unumli foydalanish muddati 7 yildan oshiqni tashkil etadi.
Fursatdan foydalanib, loyihaning o‘zi haqida ikki og‘iz gapirib o‘tmoqchi edim. Ucellda u Nexign kompaniyasi tomonidan amalga oshirilmoqda. Nexign jamoasi kompaniyaning eng yaxshi mutaxassislarini o‘z ichiga olgan, ular Rossiya va O‘zbekistonning turli shaharlari, xususan, Sankt-Peterburg, Moskva, Toshkent, Krasnodar vakillaridir.
Umumiy hisobda loyiha ustida Nexign tomonidan – 50 nafardan ortiq ekspert, Ucell tomonidan – Infrastruktura bloki vakillari, 40ga yaqin ekspert ishtirok etdi. Tijorat bloki – xizmat ko‘rsatishning barcha segment va kanallari, marketing mutaxassislari ham faol jalb qilindi.
Infrastruktura bo‘linmalarining yetakchi ekspertlari, shuningdek, hamkasblar rolini alohida ta’kidlab o‘tishni istardim:
• Anvar Mustagizov, loyiha rahbari;
• Dilmurod Abdurahmonov, Axborot texnologiyalarida loyiha buyurtmachisi;
• San’at Hasanov, billingni foydalanishga topshirish va rivojlantirish bo‘limi rahbari;
• Yuriy Pak, Tijorat bloki biznes-hamkori;
• Husan Tursunov;
• Jasur Shermatov;
• Tohir Mirzayev;
• Ivan Remezov;
• Dmitriy Chigatayev;
• Vladimir Anufriyenko;
• Yevgeniy Stoyakin;
• Bahodir Tairov.
Har qanday yangi tizim singari, yangi billing tizimini joriy etish barqarorlashtirishni talab etadi: shu kunlarda kompaniya ushbu jarayonni yakunlamoqda.
Ucell Tijorat direktori Georgiy Churavsov izohi:
— Yangi billing tizimi imkoniyatlari abonentlarimiz talablarini qondirishga yanada moslashish, keng qamrovdagi mijozlarga yo‘naltirilgan yangi mahsulot va xizmatlarni yo‘lga qo‘yish imkoniyatini beradi. Yangi billingni ishga tushirish orqali kompaniya yangi tarif rejalarini yo‘lga qo‘yish va ularning o‘zgarishlarini bozor talablariga javob bergan holda, tezroq qayd etish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Yangi billingga o‘tish orqali Ucell mijozlar bilan aloqani boshqarishning to‘laqonli tizimiga ega bo‘ldi va bundan keyin butun O‘zbekiston bo‘ylab millionlab abonentlar bilan yanada samaraliroq muloqotni yo‘lga qo‘ya oladi.

Ucell перешёл на новый CRM и биллинг
Это огромный аппаратный комплекс, производящий миллиарды операций в день. Оператор мобильной связи Ucell осуществил переключение на новые биллинг и CRM системы, в которых ежеминутно происходят миллионы операций.
Завершился долгосрочный сложный и непростой проект, который длился более двух лет и в осуществлении которого было задействовано около 100 специалистов Узбекистана и России.
Такой переход можно условно сравнить с пересадкой на полном ходу пассажиров одного поезда в идущий по параллельным рельсам соседний состав. Не останавливаясь, не притормаживая, не меняя направления и не снижая скорости.
В результате Ucell получил новую полнофункциональную систему управления взаимоотношений и расчетов с клиентами.
О проекте рассказывает Денис Козлов, директор по информационным технологиям ООО «COSCOM» (торговая марка Ucell»).
— Главный вопрос, который интересует абонентов очевиден: «Какие преимущества даст новая система конечному потребителю?».
— Совершенно справедливый вопрос. Если коротко, то новый биллинг поможет нам сократить время вывода на рынок новых продуктов — абоненты будут получать гибкие, конкурентоспособные продукты, а также полную поддержку тарификации услуг в национальной валюте и мультивалютную тарификацию.
Помимо этого, расширяется возможность масштабирования решения с учетом роста абонентской базы, расширения перечня услуг компании и роста объемов мобильной передачи данных. В условиях планируемого существенного роста 4G сети Ucell, а также дальнейшего проникновения услуг мобильной передачи данных, расширения абонентской базы жизненно необходим переход на современные CRMи биллинг решения, способные масштабироваться и решать актуальные задачи бизнеса Ucell по запуску новых продуктов и услуг.
— От чего в Ucell хотели отказаться и к чему прийти в итоге перехода на новый биллинг?
— Проект стартовал в 2019 году. Завершение проекта поможет мобильному оператору успешнее решать стратегические цели. Побудительным мотивом внедрения проекта была необходимость:
- Оптимизации и замены прежних устаревших ИТ систем.
- Отказа от привязки программного обеспечения биллинга к аппаратному комплексу только от одного поставщика;
Что мы дополнительно получили в результате переключения на новую систему:
- Поддержка отмены «мобильного рабства» (MNP — mobile number portability — возможность переносимости номеров мобильных телефонов).
- Возможность тарификации услуги скоростного интернет-доступа, LTE роуминга за пределами Узбекистана.
- Тарификацию услуг, предоставляемых по технологии 5G.
- Возможность формирования отчетности по доходам абонентов предоплатной системы обслуживания: в целом новая система отчетности.
- Личные кабинеты самообслуживания для индивидуальных, корпоративных клиентов и пользователей «умных устройств»: B2B/B2C/M2M.
- Управляемую стоимость владения решением биллинг/CRM.
Это задел на несколько лет вперёд.
— Вы говорите о заделе на несколько лет вперёд. Как часто сотовые операторы меняют биллинг и на сколько этого нововведения хватит Ucell?
— Срок полезного использования нового решения BSS/CRM составит более семи лет.
Пользуясь случаем, хотелось бы сказать несколько слов о самом проекте. В Ucell он реализуется компанией Nexign. В команду Nexign вошли лучшие специалисты компании, которые представляют широкую географию городов России и Узбекистана, в том числе Cанкт-Петербург, Москву, Ташкент, Краснодар и другие.
В общей сложности над проектом работало со стороны Nexign – более 50 экспертов, со стороны Ucell – представители Блока Инфраструктуры, не менее 40 экспертов. Были активно вовлечены и специалисты Коммерческого блока: все сегменты и каналы обслуживания, маркетинг.
Хочется особо отметить роль ключевых экспертов подразделений Инфраструктуры, а также их коллег:
- Анвар Мустагизов, руководитель проекта;
- Дилмурод Абдурахманов, заказчик проекта в ИТ;
- Санъат Хасанов, руководитель отдела эксплуатации и развития биллинга;
- Юрий Пак, бизнес-партнер Коммерческого блока;
- Хусан Турсунов;
- Жасур Шерматов;
- Тахир Мирзаев;
- Иван Ремезов;
- Дмитрий Чигатаев;
- Владимир Ануфриенко;
- Евгений Стоякин;
- Баходир Таиров.
Как и любая новая система, внедрение новой системы биллинга требует стабилизации; компания в эти дни завершает этот процесс.
Комментарий Георгия Чуравцова, Коммерческого директора Ucell:
— Возможности новой биллинговой системы позволяют более гибко подходить к удовлетворению потребностей наших абонентов, запускать новые продукты и услуги, нацеленные на самые широкие массы клиентов с возможностью точечной настройки под конкретные нужды. Благодаря запуску нового биллинга компания получает возможность запустить новые тарифные планы и вносить их изменения быстрее, отвечая запросам рынка.
С переходом на новый биллинг Ucell получила полноценную систему управления взаимоотношений с клиентами и отныне сможет эффективнее выстраивать диалог с миллионами абонентов по всему Узбекистану.