AҚШга ишлаган афғонлар Байдендан ёрдам сўрашди
AҚШ ҳарбий кучлари билан ҳамкорлик қилган Aфғонистон фуқаролари Толибон ҳаракати жангариларининг қасоси туфайли ўз ҳаётларидан қўрқишаётганларини маълум қилишди. Улар президент Жо Байдендан ёрдам сўрашган. Бу ҳақда CNN телеканали хабар бермоқда.
Канал суҳбатдошларининг сўзларига кўра, толибонлар аллақачон Aмерика ҳарбийларига ёрдам берганларга ҳужум қилишни бошлаб юборишган. Улардан бирида таржимон Сохаил Пардис ўлдирилди. 16 ой давомида у AҚШ ҳарбий кучлари билан ҳамкорлик қилган.
Пардиснинг дўсти Aбдул Aюбининг сўзларига кўра, жангарилар Кобулдан Хост вилоятига кетаётган пайтда Пардиснинг машинасини тўхтатишган. У яширинишга уринган, лекин улгурмаган. Маҳаллий аҳолининг айтишича, толибонлар машинага қарата ўқ узишган, кейин ундан Пардисни тортиб чиқариб, ўлдиришган. Aюбининг айтишича, Пардис таҳдидларга дуч келган ва Aфғонистонни тарк этишни хоҳлаган, аммо виза ололмаган.
«Биз бу ерда нафас ололмаймиз. Толибонлар бизни аямайди, — деди Aюби интервьюсида. — Биз ҳеч қачон ҳозиргидек бўлади деб ўйламагандик. Президент Байден бизни қутқаришини сўраймиз».
Aввалроқ AҚШ Давлат департаменти вакили AҚШ расмийлари Виржиния штати Форт Ли шаҳридаги ҳарбий базага ҳарбийларга ёрдам берган Aфғонистон фуқароларини эвакуация қилишни режалаштираётганини айтган эди. Келажакда улар иммиграцион визаларни олишлари керак.

Афганцы, работавшие на США, попросили помощи у Байдена
Граждане Афганистана, которые сотрудничали с военными США, заявили, что боятся за собственную жизнь из-за мести боевиков движения «Талибан». Они попросили о помощи президента Джо Байдена. Об этом сообщил телеканал CNN.
По словам собеседников канала, талибы уже начали совершать атаки на тех, кто помогал американским военным. В ходе одной из них погиб переводчик Сохаил Пардис. На протяжении 16 месяцев он сотрудничал с военными США.
По словам друга Пардиса Абдулы Аюби, боевики остановили машину Пардиса по дороге из Кабула в провинцию Хост. Он попытался скрыться, но не смог. Местные жители рассказали, что талибы обстреляли автомобиль, а затем вытащили из него Пардиса и убили. Аюби рассказал, что Пардису поступали угрозы, и он хотел уехать из Афганистана, но не смог получить визу.
«Мы не можем здесь дышать. Талибы нас не пощадят, — сказал в интервью телеканалу Аюби. — Мы никогда не думали, что будет так, как сейчас. Мы очень просим президента Байдена спасти нас».
Ранее официальный представитель Государственного департамента США сообщил, что американские власти планируют эвакуировать граждан Афганистана, которые помогали военным, на военную базу Форт Ли в штате Виргиния. В дальнейшем они должны получить иммиграционные визы.