«Толибон» ҳукумати Ўзбекистонга келади
Июль ойида Ўзбекистонда ўтадиган Афғонистон бўйича халқаро анжуманда қатнашиш учун янги афғон ҳукумати вакиллари келиши кутилмоқда. Бу ҳақда Абдулазиз Комилов гапирган.
Кеча, 19 июнь куни Ўзбекистон миллий хавфсизлик кенгаши маслаҳатчиси, ташқи сиёсат бўйича президентнинг махсус вакили Абдулазиз Комилов ва толибон бошқарувидаги Афғонистон ҳукумати бош вазири ўринбосари Абдул Ғани Бародар учрашган.
Учрашувда икки давлат ўртасидаги муносабатлар, йирик иқтисодий лойиҳалар ва ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинган. Айтилишича, толибон бошчилигидаги Афғонистон икки мамлакат ҳамкорлигида янги саҳифа очган.
Эслатиб ўтамиз, ташқи ишлар вазири бўлиб ишлаган Абдулазиз Комилов бошқа лавозимга ўтказилганди. Яқинда эса унга президентнинг ташқи сиёсат масалалари бўйича махсус вакили вазифаси ҳам топширилган.

Делегация Талибана в июле посетит Узбекистан
Спецпредставитель президента Узбекистана по иностранным делам Абдулазиз Камилов 19 июня прибыл в столицу Афганистана Кабул.
Как отмечается, в Кабуле состоялась встреча с исполняющим обязанности главы временного правительства (Талибана) Амирханом Муттаки.
На переговорах были подняты вопросы укрепления и развития двусторонних отношений в сфере торговли и транзита, а также обсуждена ситуация с безопасностью.
Муттаки пригласили принять участие в международной конференции по Афганистану, которая состоится в конце июля в Ташкенте.
Талибы выразили желание направить в Узбекистан делегацию во главе с представителями Министерства торговли.