Avtomaktablar uchun yagona elektron guvohnoma namunasi tasdiqlandi
Hukumatning 2018-yil 31-maydagi 408-sonli avtomototransport vositalari va shahar elektr transporti vositalari haydovchilarini tayyorlash hamda qayta tayyorlash bo‘yicha nodavlat ta’lim xizmatlarini ko‘rsatish faoliyatini litsenziyalash tartibini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi qaroriga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi.
Mazkur o‘zgarish va qo‘shimchalarni nazarda tutuvchi Hukumatning tegishli qaroriga ko‘ra, o‘quv tashkilotida avtomototransport vositalari va shahar elektr transporti vositalari haydovchilarini tayyorlash va qayta tayyorlash bo‘yicha ta’limni tugatib, imtihonlardan muvaffaqiyatli o‘tgan nomzodlarga o‘quv tashkiloti tomonidan imtihon komissiyasi bayonnomasiga asosan ta’limni bitirganlik haqida yagona namunadagi elektron guvohnoma shakllantiriladi.
Yagona namunadagi elektron guvohnomalar o‘quv tashkilotlari tomonidan avtomototransport vositalari va shahar elektr transporti vositalari haydovchilarini tayyorlash va qayta tayyorlash bo‘yicha ta’limni tugatib, imtihonlardan muvaffaqiyatli o‘tgan nomzodlarning ma’lumotlari asosida DYHXX Yagona axborot tizimining «e-avtota’lim. uz» moduli orqali avtomatik ravishda shakllantiriladi.
Yagona namunadagi elektron guvohnoma avtomototransport vositalarini boshqarish huquqini beruvchi milliy haydovchilik guvohnomasini olish uchun nazariy va amaliy imtihonlar o‘tkazish bilan bog‘liq davlat xizmatlarini ko‘rsatuvchi tadbirkorlik sub’yektlariga «e-avtota’lim. uz» moduli orqali real vaqt rejimida avtomatik tarzda taqdim etiladi.

В Узбекистане лицам, окончившим автошколы, будут выдаваться электронные свидетельства единого образца
В Узбекистане выпускникам автошкол будут выдавать электронные свидетельства единого образца. Об этом сообщает Министерство юстиции.
В постановление правительства №408 от 31 мая 2018 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию порядка лицензирования деятельности по подготовке и переподготовке водителей автотранспортных средств и городского электротранспорта в негосударственных образовательных организациях» внесены изменения и дополнения.
Согласно им, кандидатам, завершившим обучение по подготовке и переподготовке водителей автотранспортных средств и городского электротранспорта в учебной организации и успешно сдавшим экзамены, на основании протокола экзаменационной комиссии формируется электронное свидетельство единого образца об окончании обучения.
Электронные свидетельства единого образца автоматически формируются учебными организациями через модуль «e-avtota’lim.uz» Единой информационной системы ГУБДД на основе данных кандидатов, успешно завершивших обучение и сдавших экзамены.
Электронное свидетельство единого образца в режиме реального времени автоматически направляется через модуль «e-avtota’lim.uz» предпринимательским субъектам, оказывающим государственные услуги по проведению теоретических и практических экзаменов для получения национального водительского удостоверения.