Bakalavriat, magistratura va doktorantura dasturlari bo‘yicha ta’lim olish uchun eng munosib nomzodlarni saralash maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «El-yurt umidi» stipendiyasi joriy etiladi.
Qayd etilishicha, «El-yurt umidi» stipendiyasi g‘oliblari ochiq tanlov asosida test sinovlari va suhbat o‘tkazish orqali aniqlanadi hamda test sinovlarida nomzodlarning intellektual, tahlil qilish va kreativlik qobiliyatlari, psixologik barqarorligi baholanadi.
Bakalavriat bo‘yicha hamda magistratura va doktorantura bo‘yicha xalqaro reyting tashkilotlarining global reytingi natijalariga ko‘ra:
- birinchi 100 talikka kiritilgan xorijiy oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalari ta’lim dasturlari bo‘yicha o‘qish xarajatlari (tuition fee) to‘liq qoplanadigan grant asosida qabul qilingan nomzodlarga «El-yurt umidi» jamg‘armasi stipendiyalari tanlovlarsiz ajratiladi;
- birinchi 300 talikka kiritilgan xorijiy oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalariga qabul qilingan nomzodlarga xalqaro transport va turarjoy xarajatlari uchun «El-yurt umidi» jamg‘armasi stipendiyalari tanlovlarsiz ajratiladi;
- birinchi 20 talikka kiritilgan xorijiy oliy ta’lim muassasalarining bakalavriat ta’lim dasturlari bo‘yicha o‘qish xarajatlari (tuition fee) kamida 50 foiz qoplanadigan grant asosida qabul qilingan Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablari bitiruvchilariga «El-yurt umidi» jamg‘armasi stipendiyalari tanlovlarsiz ajratiladi.

В Узбекистане учреждается стипендия президента «Эл-юрт умиди» для отбора наиболее достойных кандидатов на обучение по программам бакалавриата, магистратуры и докторантуры. Соответствующий указ подписал глава государства.
Победители стипендии будут определяться на основе открытого конкурса с проведением тестов и собеседований. Во время тестирования будут оценивать интеллектуальные способности кандидатов, их аналитическое и креативное мышление, а также психологическую устойчивость.
В зависимости от позиций зарубежных вузов и научных учреждений в глобальных рейтингах:
• кандидатам, поступившим на основе грантов с полным покрытием стоимости обучения (tuition fee) в вузы, входящие в топ-100 мировых рейтингов, стипендии Фонда «Эл-Юрт Умиди» предоставляются без конкурса;
• кандидатам, поступившим в вузы из топ-300 рейтинга, фонд «Эл-Юрт Умиди» без конкурса покрывает расходы на международный транспорт и проживание;
• выпускникам президентских, творческих и специализированных школ, принятым на программы бакалавриата вуза из топ-20, где как минимум 50% стоимости обучения покрывается грантом, стипендии Фонда «Эл-Юрт Умиди» также предоставляются без конкурса.