Kambag‘allikni qisqartirishda tadbirkorlar bilan o‘zaro manfaatli hamkorlik o‘rnatiladi. Bu borada joriy yil 12-iyun kuni Prezidentning PF–93-son farmoni qabul qilindi.
Farmonga ko‘ra, tadbirkorlarning ixtiyoriy asosda ishtirok etishi mumkin bo‘lgan “20 ming tadbirkor – 500 ming malakali mutaxassis” dasturi amalga oshiriladi.
Dasturda tadbirkorlar bilan 3 yilgacha bo‘lgan muddatga “hamkorlik shartnomalari” tuziladi va ularga bu haqda tasdiqlovchi sertifikat beriladi.
2023–2024-yillarda ushbu Dasturni amalga oshirish uchun jami 1 mlrd dollar miqdorida kredit liniyasi ochiladi. Kredit liniyasi mablag‘lari hisobidan banklar tomonidan kreditlar Dasturga kiritilgan tadbirkorlarning loyihalarini (moliya sohasini rivojlantirish bo‘yicha loyihalar bundan mustasno) amalga oshirish uchun 7 yilgacha muddatga 14 foiz stavkada ro‘yxatga muvofiq miqdorlarda ajratiladi.
Dasturda qatnashayotgan tadbirkorlarga ayrim imtiyoz va preferensiyalar berilyapti. Ya’ni tadbirkorlar tomonidan “Ijtimoiy himoya yagona reyestri”ga kiritilgan fuqarolar ishga qabul qilinganda, 2025-yil 1-yanvargacha:
- tadbirkorlar ushbu fuqarolarga kamida 1 yil davomida har oy mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 1 baravari miqdoridan kam bo‘lmagan ish haqi to‘lab, bandligini ta’minlagan va ular jami ishchilar sonining kamida 20 foizini tashkil etganda, mol-mulk solig‘i va yer solig‘idan imtiyoz beriladi;
- fuqarolar ishga qabul qilinganda hamda har bir oy uchun ish haqi miqdori mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 1 baravaridan kam bo‘lmagan miqdorda hisoblanganda, oylik ish haqi bo‘yicha to‘langan jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘i respublika budjetidan ish beruvchiga (har bir ishchi uchun BHMning 2 baravarigacha) qaytarib beriladi hamda ularga ijtimoiy soliq stavkasi 50 foizga kamaytirilgan holda qo‘llaniladi;
- barcha soliqlar (QQS va soliq agentlari sifatida to‘lanadigan soliqlar bundan mustasno) va bojxona to‘lovlarini ta’minotsiz va foizsiz 1 yilgacha bo‘lib-bo‘lib to‘lash huquqi beriladi;
- davlat mulki bo‘lgan ko‘chmas mulk ob’yektlari va yerga bo‘lgan huquqlar auksion orqali sotib olinganda, to‘lovlarni 5 yilgacha bo‘lib-bo‘lib to‘lash imkoniyati beriladi;
- bojxona nazoratini amalga oshirishda “yashil yo‘lak” qoidalari amal qiladi;
- barcha turdagi soliq tekshiruvlari o‘tkazilmaydi (jinoiy ishlar doirasidagi tekshiruvlar bundan mustasno).
Farmonga ko‘ra shuningdek, “Kasb egasi” dual ta’lim tizimi tajriba tariqasida ishga tushiriladi (birinchi bosqichda 2023/2024-o‘quv yilida Toshkent to‘qimachilik va yengil sanoat institutining 3–4-kurs talabalari uchun joriy qilinadi).
Ma’lumot uchun, Dasturda kamida 2 yil faoliyat ko‘rsatayotgan va ustav kapitalida davlat ulushi mavjud bo‘lmagan tadbirkorlar – yuridik shaxslar ishtirok etishi mumkin.

Предприниматели, принимающие на работу нуждающихся граждан, получат ряд льгот
Принят Указ Президента «О мерах по установлению взаимовыгодного сотрудничества с субъектами предпринимательства по сокращению бедности» (УП №93 от 12.06.2023 года), сообщает Минюст.
Согласно Указу, будет реализована Программа «20 тысяч предпринимателей – 500 тысяч квалифицированных специалистов».
Субъекты предпринимательства участвуют в Программе добровольно на основании «Договора о сотрудничестве» (заключаются сроком до 3 лет).
Предпринимателям, заключившим «Договор о сотрудничестве», выдается сертификат, подтверждающий их участие в Программе.
В Программе могут участвовать субъекты предпринимательства – юридические лица, осуществляющие деятельность в течение не менее 2 лет и не имеющие государственной доли в уставном капитале.
Для реализации программы в 2023-2024 годах будет открыта кредитная линия в размере 1 миллиарда долларов США.
Кредиты за счет средств кредитной линии выделяются для реализации проектов субъектов предпринимательства, включенных в Программу (за исключением проектов развития финансовой сферы), на срок до 7 лет по ставке 14 процентов годовых в размерах согласно перечню.
В рамках программы субъектам предпринимательства будут предоставлены следующие дифференцированные льготы и преференции:
- до 1 января 2025 года – при приеме субъектами предпринимательства на работу граждан, включенных в «Единый реестр социальной защиты»:
- льготы по налогу на имущество и земельному налогу субъектам предпринимательства, обеспечившим занятость и ежемесячно в течение не менее одного года выплачивающим заработную плату вышеуказанным гражданам в размере не менее одного минимального размера оплаты труда, если в общей численности их работников доля этих граждан составляет не менее 20 процентов;
- возврат работодателям из республиканского бюджета сумм налога на доходы физических лиц (в размере, не превышающем двукратного размера БРВ за каждого работника), уплаченных по заработной плате, и применение к ним налоговой ставки социального налога со снижением на 50 процентов – при приеме на работу граждан и начислении им заработной платы за каждый месяц в размере не менее одного минимального размера оплаты труда;
- предоставление права уплаты в рассрочку на срок до 1 года всех налогов (за исключением НДС и налогов, оплачиваемых в качестве налогового агента) и таможенных платежей без обеспечения и без процентов;
- предоставление возможности уплаты платежей в рассрочку на срок до 5 лет при приобретении на аукционе объектов недвижимого имущества, являющихся государственным имуществом, и прав на землю;
- применение правил «зеленого коридора» при осуществлении таможенного контроля;
- никакие виды налоговых проверок не проводятся (за исключением проверок в рамках уголовных дел).
Согласно Указу, в порядке эксперимента будет внедрена дуальная система образования «Мастер профессии» (внедряется на первом этапе в 2023/2024 учебном году для студентов 3–4 курсов Ташкентского института текстильной и легкой промышленности).