Prezidentning Rossiyaga tashrifi yakunlandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Rossiya Federatsiyasiga rasmiy tashrifini yakunladi va Toshkentga qaytdi.
Aeroportda oliy martabali mehmonni Rossiya iqtisodiy rivojlanish vaziri Maksim Reshetnikov va boshqa rasmiy shaxslar kuzatib qo‘ydi.
Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan uchrashuvlarda O‘zbekiston bilan Rossiya o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash, ko‘p qirrali hamkorlikni, eng avvalo, savdo-iqtisodiyot, investitsiya, energetika, transport-kommunikatsiya, madaniy-gumanitar sohalarda va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda kengaytirishning dolzarb masalalari atroflicha ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, O‘zbekiston yetakchisi Rossiya Hukumati Raisi Mixail Mishustin va Tatariston Raisi Rustam Minnixanov bilan muzokara o‘tkazdi.
Tashrif arafasida va davomida qator muhim tadbirlar, jumladan, hukumat rahbarlari darajasidagi Qo‘shma komissiyaning to‘rtinchi yig‘ilishi, O‘zbekiston va Rossiya oliy ta’lim muassasalari rektorlarining hududlararo konferensiyasi, uchinchi Hududlararo hamkorlik forumi, Butunrossiya ko‘ragazma markazida “O‘zbekiston” pavilonining ochilishi, Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha ikki tomonlama hukumatlararo komissiya kichik komissiyalarining yig‘ilishlari va boshqalar bo‘lib o‘tdi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Prezidenti Rossiya va Qozog‘iston Prezidentlari bilan birga Rossiyadan mamlakatimizga gaz yetkazishni boshlash marosimida ishtirok etdi.

Шавкат Мирзиёев завершил официальный визит в Россию
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев завершил официальный визит в Российскую Федерацию и отбыл в Ташкент.
В аэропорту высокого гостя проводили министр экономического развития России Максим Решетников и другие официальные лица.
В ходе состоявшихся встреч с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным были обстоятельно рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-российских отношений всеобъемлющего стратегического партнерства и союзничества, расширения многопланового сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической, инвестиционной, энергетической, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной сферах и других приоритетных направлениях.
Лидер Узбекистана также провел переговоры с Председателем Правительства России Михаилом Мишустиным и Раисом Татарстана Рустамом Миннихановым.
В преддверии и в ходе визита состоялся ряд важных мероприятий, в том числе четвертое заседание Совместной комиссии на уровне глав правительств, Межрегиональная конференция ректоров вузов Узбекистана и России, третий Форум межрегионального сотрудничества, открытие павильона «Узбекистан» во Всероссийском выставочном центре, заседания подкомиссий двусторонней Межправительственной комиссии экономического сотрудничества и другие.
Кроме того, Президент Узбекистана вместе с Президентами России и Казахстана принял участие в церемонии запуска подачи российского природного газа в нашу страну.