Zelenskiy: «Bunaqa amaldorlar yo o‘z ixtiyori bilan ariza yozib bo‘shasin yoki qochib ketsin»
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy IIV rahbari Arsen Avakovdan vazirlikning Dnepr viloyati hududiy boshqarmasi rahbari, general Vitaliy Gluxoverni zudlik bilan ishdan bo‘shatishni talab qildi. Bu haqdagi xabar prezidentning «Facebook»dagi sahifasida bugun paydo bo‘ldi.
Zelenskiy, shuningdek, Davlat tergov idorasi rahbari Roman Trubaga aniqlangan dalillar asosida surishtiruv boshlashni topshirdi.
Ukraina prezidenti amaldorlar uchun jazodan qutulib qolish batamom tugaganini ta’kidladi. Zelenskiy bunaqa davlat xizmatchilarini «o‘z aybiga iqror bo‘lish, ishdan bo‘shash yoki qochib ketish»ga chaqirdi.
IIVning Dnepr boshqarmasi rahbari ishdan olinishiga 2018-yili olinib keyin internetda tarqab ketgan video sababchi bo‘lgan. Unda yo‘l harakati qoidalarini buzgan shaxsning mashinasini to‘xtatgan politsiyachilarni ushlash (!) uchun KORD maxsus bo‘linmasi yetib kelgan. Spetsnazchilar politsiyachilarni Gluxoverning kabinetiga olib kirishadi, bu yerda general ularga «tarbiyaviy soat» o‘tgan.

Зеленский потребовал уволить главу днепропетровской полиции
Президент Украины Владимир Зеленский потребовал от министра внутренних дел Арсена Авакова увольнения Виталия Глуховери с должности главы Национальной полиции Днепропетровской области.
Ранее в Сеть попало видео, на котором главу Нацполиции остановили нарушение правил дорожного движения. Глуховеря вызвал подразделение специального назначения КОРД для задержания сотрудников патрульной полиции.
Я требую немедленного увольнения гражданина Глуховери, — написал украинский лидер в Facebook.
Зеленский подчеркнул, что видео его шокировало. После этого он обратился ко всем чиновникам с предупреждением, в котором отметил, что они больше не будут стоять над законом в этой стране.