«REGNUM» axborot agentligi xabar berishicha, avstraliyalik olimlar Rossiyani inson daxl qilmagan hududlar va akvatoriyalar maydoni bo‘yicha yetakchi deyishdi. Bu haqda «Nature» jurnalida maqola chiqarilgan.
Demak, avstraliyalik olimlarning hisob-kitoblariga ko‘ra, Rossiyadagi «yovvoyi» yerlar maydoni 15 mln. kvadrat kilometrga teng. Agar Rossiyaning umumiy yer maydoni (17,125 mln. kv. km.) dan bu ayirib tashlansa, foydalanishdagi yer maydoni Saudiya Arabistoni jami hududi (2,149 mln. kv. km.) dan ham kichik.
«Yovvoyi» yerlari ko‘pligi bo‘yicha ro‘yxatda keyingi o‘rinlarni Kanada, Avstraliya, AQSh va Braziliya band etgan.
Ta’kidlanishicha, Antarktika va xalqaro suvlarni istisno qilganda, sayyoramizdagi «yovvoyi» ekotizimlarning 70 foizi mana shu beshovlon izmida.
Olimlarning aytishlaricha, «yovvoyi» ekotizimlar iqlim o‘zgarishlariga bardoshliroq va tezroq tiklanadi.

Россия —  является лидером по площади «диких» территорий
Как пишет ИА «REGNUM, учёные из Австралии заявили, что Россия является лидером среди стран мира по площади территорий и акваторий, не затронутых деятельностью человека. Об этом сообщается в журнале «Nature».
Согласно их данным, площадь «диких» земель в России превышает 15 млн квадратных километров. Далее в этом списке идут Канада, Австралия, США и Бразилия.
Отмечается, что всего на первую пятёрку приходится более 70% площади всех нетронутых экосистем за исключением Антарктики и международных вод.
По словам учёных, такие «дикие» экосистемы быстрее восстанавливаются и лучше переживают последствия изменения климата.