Президент “Enco Group” лойиҳаси билан танишди
Президент Шавкат Мирзиёев 13 февраль куни Тошкент вилоятининг Оҳангарон туманига ташриф буюриб, юқори кучланишли кабель маҳсулотлари ишлаб чиқаришга ихтисослашган “Enco Group” корхонаси фаолияти билан танишди.
Мамлакатимизда энергетика тармоғини жадал модернизация қилиш, янги электр станциялари ва нимстанциялар қуриш, магистрал тармоқларни янгилаш ҳамда қайта тикланувчи энергия манбаларини кенг жорий этиш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Иқтисодиёт тармоқлари ва аҳоли сонининг ўсиши натижасида электр энергиясига бўлган эҳтиёж ортиб бораётгани юқори кучланишли электр узатиш тармоқларини ривожлантиришни тақозо этмоқда. Шу боис, юқори кучланишли кабель маҳсулотларига ички ва ташқи бозорларда барқарор талаб шаклланмоқда.
Фаолияти ушбу талабни қондиришга қаратилган “Enco Group” корхонаси Беларусь Республикасининг “Energokomplekt” компанияси билан ҳамкорликда “Eltech Industrial” технопарки ҳудудида 21 гектар майдонда барпо этилмоқда. Лойиҳанинг умумий қиймати қарийб 60 миллион долларни ташкил этади. Корхона тўлиқ қувватга чиққанидан сўнг 600 га яқин янги иш ўрни яратилади.
Лойиҳа икки босқичда амалга оширилмоқда. Корхона йилига 25 минг тонна маҳсулот ишлаб чиқариши, экспорт салоҳияти 300 миллион долларни ташкил этиши кутилмоқда.
Айни пайтда қурилиш ишларининг биринчи босқичи 98 фоизга якунланган, 10 миллион доллардан ортиқ инвестиция ўзлаштирилган. Корхона маҳсулотларини Германия, Латвия, Эстония, Болгария ва МДҲ давлатларига экспорт қилиш режалаштирилган бўлиб, дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, йиллик экспорт ҳажми 140 миллион долларга етиши тахмин қилинмоқда.
Ўтган йили мамлакатимизга 400 миллион долларга яқин юқори кучланишли кабель маҳсулотлари ва изоляцияланган мис шиналар импорт қилинган. Корхона тўлиқ ишга туширилгандан кейин 150 миллион долларлик импорт ўрнини босувчи шундай маҳсулот ишлаб чиқариш имконияти яратилади.
Марказий Осиёда бундай йўналишда фаолият юритаётган 12 та корхонанинг 4 таси Ўзбекистон ҳиссасига тўғри келиши қайд этилди. Бу мамлакатимизда электротехника саноати босқичма-босқич юқори қўшилган қиймат яратадиган тармоққа айланаётганини кўрсатади.
Давлатимиз раҳбарига корхонанинг келгусидаги ривожланиш режалари, ишлаб чиқариш ҳажмини кенгайтириш, маҳсулот турларини кўпайтириш ҳамда маҳаллийлаштириш даражасини ошириш бўйича таклифлар тақдимот қилинди.
Президентимиз саноат кооперациясини кенгайтириш, маҳаллий хомашёдан самарали фойдаланиш, илғор технологияларни жорий этиш ҳамда экспортбоп рақобатбардош маҳсулотлар ишлаб чиқаришни янада кучайтириш юзасидан мутасаддиларга тегишли кўрсатмалар берди.

В нашей стране ведется масштабная работа по интенсивной модернизации энергетического сектора, строительству новых электростанций и подстанций, обновлению магистральных сетей и широкому внедрению возобновляемых источников энергии.
Рост потребности в электроэнергии вследствие роста отраслей экономики и увеличения численности населения требует развития высоковольтных линий электропередачи. Поэтому на внутреннем и внешнем рынках сохраняется стабильный спрос на кабели высокого напряжения.
Предприятие «Enco Group», нацеленное на обеспечение данного спроса, возводится на площади 21 гектар в технопарке «Eltech Industrial» в партнерстве с белорусской компанией «Energokomplekt». Общая стоимость проекта составляет около 60 миллионов долларов. После выхода предприятия на полную мощность будет создано 600 новых рабочих мест.
Проект реализуется в два этапа. Ожидается, что предприятие будет производить 25 тысяч тонн продукции в год, а экспортный потенциал составит 300 миллионов долларов.
На данный момент первый этап строительных работ выполнен на 98 процентов, освоено более 10 миллионов долларов инвестиций. Планируется экспортировать продукцию предприятия в Германию, Латвию, Эстонию, Болгарию и страны СНГ. По предварительным оценкам, годовой объем экспорта должен составить 140 миллионов долларов.
В прошлом году в нашу страну импортировано высоковольтной кабельной продукции и изолированных медных шин на сумму около 400 миллионов долларов. После выхода предприятия на полную мощность станет возможным производство импортозамещающей продукции на сумму 150 миллионов долларов.
Отмечено, что на долю Узбекистана приходится 4 из 12 предприятий, действующих в этой отрасли в Центральной Азии. Это свидетельствует о том, что электротехническая промышленность в нашей стране поэтапно становится сектором, создающим высокую добавленную стоимость.
Главе нашего государства представлены дальнейшие планы развития предприятия, предложения по расширению объемов производства и ассортимента продукции, а также повышению уровня локализации.
Президент дал ответственным лицам соответствующие указания по расширению промышленной кооперации, эффективному использованию местного сырья, внедрению передовых технологий и дальнейшему наращиванию производства конкурентоспособной и экспортоориентированной продукции.